Sıfırdan Elma Sirkesi Yapımı

Evde yapılmış doğal sirkenin çok sağlıklı ve kullanışlı olduğunu, bu yöntemle ortalama 150 – 200 liralık bir ürünü evde yapabiliyor olacağınızı hatırlatarak tarifime başlamak istiyorum.

Sirke yapmak aslında çok kolay, yapamıyorsanız büyük ihtimalle işinizi bilmeden zorlaştırıyor olabilirsiniz.

Kurallar : Elmaları gerçekten tam olmuş hatta çürümeye başlamış kendi kendine şekerlenmiş olanlarından seçin, sapı ve çekirdeklerini kesinlikle ayıklayın (özellikle çekirdekleri doğal koruyucular içerdiği için sirkeniz olmayabilir) su olarak klorsuz su kullanmanız gerekiyor bir çok şebeke suyu klor oranı yüksek olduğundan bakterileri öldürecek ve sirkeniz olmayacaktır. Suyu olabilecek en kaliteli suyla yapmanızı öneririm ham maddeleriniz ne kadar kaliteli olursa sirkeniz de o denli güzel olacaktır. Son olarak sirkenizi rahat bıraktın ve unutun. 3 aya yakın müdahale etmeden durabileceği oda sıcaklığında, direk ışık görmeyen bir yerde olgunlaşmasını bekleyin.

5lt kavanoz için tarif : 3 kilo tam olmuş elmayı kalın dilimler halinde doğrayın (ortalama 2 kiloya yakın temizlenmiş elma çıkacaktır). Çürük malzemeleri ayırın veya kesip atın, yıkanması gerekmiyor gibiyse yıkamayın. Bakteri gelişimini hızlandırmak için 2 kaşık şeker koyabilirsiniz (şeker mecburi bir adım değil, elmalarınız yeterince olgunsa şekersiz de hızlıca sirkeye dönüşecektir.) Elmaların suyun üstünde kalmamasına dikkat edin ve ağzını hava alacak şekilde kapatın. Sirke ile alkolün en büyük farkı aslında bu; sirke aerobik (oksijenli) alkol anaerobik (oksijensiz)ortamda fermante olan ürünlerdir.

Ben sürekli sirke yaptığım için gelişimden ve son üründen de fotoğrafları sizlerle paylaşmak istiyorum. Sirke olgunlaşmaya başladıkça su ekleyebilir, arada bir elmaları karıştırabilirsiniz. Sirke olduktan sonra bir kahve filtresiyle süzebilir çok daha berrak bir sirke elde edebilirsiniz.

Sirkenizin yemeklerinizde, salatalarınızda, temizlik malzemesi olarak, turşu yaparken, bulaşık makinesinde vb evdeki bir çok işinizde yardımcı olacağını tekrar hatırlatmak isterim.

About the author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir