Pour Over Atölyesi

Yeni başlayanlar ve kendini geliştirmek isteyenler için; dripper seçiminden demleme tekniklerine, fotoğraflarla ve videolarla desteklenmiş geniş bilgiler bulacağınız Pour Over Atölye'sine hoşgeldiniz.

Pour Over Atölyesi Sürekli Güncellenir.

Hario Plastik V60 Pour Over Demleme Ekipmanları

"Pour Over" kahve demleme yönteminin ismi. Kahve yatağına yukardan sıcak su dökülerek yapılan demlemelere  Pour Over (Üstten Döküş) deniyor. 

 

Bu teknikte kullanılan ekipmanlardan en çok bilinenleri Hario V60 - Chemex ve Kalita 185 ama bunların dışında da bir çok marka/model ekipman var.

 

Sürekli olarak bir çok yeni model pour over ekipmanı piyasaya sürülüyor. 

 

Pour Over demleme tekniği evrensel olarak çok değişmese de ekipman farklılıklarına göre küçük müdahaleler yapmaya gerek olabiliyor. Sizlere Pour Over tekniğinde kullanılan ekipmanları iki ayrı başlığa ayırarak  tanıtmak istiyorum.

Yapısına göre demleme ekipmanlarını konik ve düz tabanlı olarak iki ayrı kategoriye ayırabiliriz.

 

Hario V60 ve Chemex koniktir ve altında geniş tek bir delik bulunur. Kahve akışını sınırlayan bir yapısı yoktur. 

 

Kalita 185 düz tabanlıdır ve altında küçük delikler bulunur. Bu küçük delikler kahve akışını sınırlandırır. 

 

Kahve akışı sınırlı olan ekipmanların hataları affetme payı daha yüksektir. Kahve öğütümünde ve su döküşünde yapılan hataları tölere eder. Akışı sınırlı olmayan ekipmanlarda ise ustalaştıkça demlemeye çok daha bilinçli müdahalelerde bulunabilirsiniz.  Tadı istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz. 

Düz tabanlı ve konik kahve demleyiciler

Taban Yapısı?

CDO07718ab.jpg

Hangi V60 Dripper'ı Almalıyım?

 

Boy: 01 ve 02 boyu mevcut. 02 boy ile hem gerektiğinde 2 kişilik demlemeler yapabilir hem de filtrelerini rahatlıkla bulabilirsiniz. 01 boy (küçük) pour over demleyiciler ülkemizde ve dünyada çok kullanılmıyor.

 

Malzeme: Cam - Seramik - Metal(Bakır) ve Plastik malzeme sıklıkla bulunabilir. Bunlardan plastik ısıyı en iyi koruyanı, seramik en gelenekseli, metal ısıyı en iyi dağıtanı, cam ise en sağlıklı ön ısıtma yapılabilenidir. Realist olarak bakmamız gerekirse Plastik en kırılmazı, Metal en pahalısı, Seramik en rahat bulunanı ve Cam en hassası olur. Tat bakımından birbirlerine üstünlük sağlayamazlar. Tat sizin kontrol edebileceğiniz bir şeydir. 

 

Marka: Orjinal Hario V60 demleyicilerin öne çıkan en önemli özelliği içlerinde bulunan oluk yapısı ve boyutudur. Demleyici markası değişirse olukların yapısı da değişebilir veya boyutu 02 yazmasına rağmen bir kaç cm küçük/büyük olabilir. (Fotoğrafı inceleyiniz) Hario dışında bir çok markada kullanışlı pour over ekipmanları mevcut. O yüzden markasının Hario olması şart değil.  Boyutuna ve yapısına dikkat edildikten sonra, demlemeye yeni başlarken bütçeyi de yormayacak bir  ekipman tercih etmek yanlış olmaz.

CDO07700a.jpg

Atölye düzenli olarak güncellenmektedir.

Videolar için Instagram sayfama göz atabilirsiniz.