• cihanyum

Wacaco Picopresso İnceleme ve Kullanım

Wacaco Picopresso kutu içeriğinde neler var? Nasıl kullanılır? Yaptığı espresso neye benziyor? Bu yazımda, Wacaco Picopresso deneyimimi sizlerle paylaşmak istiyorum.


Picopresso duyurulduğu ilk günden bu yana beni heyecanlandıran bir ürün oldu. Aslında bir espresso makinesine ihtiyacım yok ama yanımda taşıyabileceğim ve istediğim yerde gerçek bir espresso yapabilme fikri hoşuma gidiyor.


Bir Adım Öncesine Gidelim

Wacaco'nun yanınızda taşıyabileceğiniz ve espresso yapabileceğiniz iki adet daha ürünü var. Birisi Minipresso diğeri Nanopresso. Bu iki ekipmanla da uzun bir demleme deneyimi sahibiyim.


Bu Ekipmanlarla Yapamadığım Ne Var Anlatayım

Minipresso hazne küçüklüğü ve malzeme kalitesi beni tatmin etmiyordu. Nanopresso'da ise barista kitle kullanıp hazneyi büyüterek yaptığım espressolarda gerçekten keyif alıyordum. Yaptığı kahvenin tam gerçek bir espresso olmadığını biliyordum ama kremasıyla ve tadıyla keyif aldığım kahveler demleyebiliyordum. Yine de bu "tam gerçek espresso" gazı/çılgınlığı (Tam gerçek espresso ne demek anlatması zor bir konu.) biraz Nanopresso'da beni geri planda tutuyordu. İşin aslı Picopresso ile karşılaştırdıktan sonra artık Nanopresso'ya dönemeyeceğimi biliyorum.


Gelelim Picopresso'ya hemen size gerçek bir espresso makinesi ile olan benzerliklerini anlatmak istiyorum.

Showerscreen Karşılaştırması

Solda gerçek bir espresso makinesinin su dağıtım başlığını görüyorsunuz, sağda ise Picopresso'nun kahve yatağı üzerine koyduğunuz parçası var. Bu parça kahve yatağının eşit şekilde ıslanarak, hem suyun hem basıncın eşit dağılmasını sağlıyor. Bu parça ile başladım, çünkü bence Picopresso'yu diğer taşınabilir espresso yapıcılardan ayıran en önemli özellik bu.


52 mm Sepet

Yine solda Picopresso'nun sağda ise La Cimbali markalı gerçek bir espresso makinesinin sepetlerini görüyorsunuz. Boyutlarının farklı olması kafanızı karıştırmasın ikisi de prensip olarak birebir aynı çalışıyor. 52 mm sepet 15 - 18 gram kahve aralığında sorunsuz doldurulabiliyor.

Picopresso boyutu, malzeme kalitesi ve zengin aksesuar seçenekleri ile çok başarılı bir ürün olmuş. Bir de bu aksesuarların hepsi kendi içerisine sığabiliyor, ekstra yer kaplamadan tüm seti rahatlıkla taşıyabiliyorsunuz. (Fotoğraflardan iri görünüyor olabilir ama boyu 10 cm civarında.)


Nasıl Espresso Yapıyorum?

Espresso yapımı Nanopresso kadar kolay değil, çünkü hazırlık aşaması hem dikkat hem de biraz daha özen istiyor. En önemli konu öğütüm boyutu, elimde 4 ayrı el değirmeni var ama bunların 3'ü ile kesinlikle espresso inceliğinde öğütüm yapamıyorum. Siz de elinizdeki değirmene göre bir handikap yaşayabileceğinizi düşünün. Picopresso aldıktan sonra belki öğütücünüzü de değiştirmeniz gerekecek.

Picopresso kullanmak için kesinlikle gerçek espresso boyutunda öğütüm yapmanız gerekiyor. Gidip bir dükkândan espresso öğütümü kahve alırsanız büyük ihtimalle yine kullanmakta zorluk çekersiniz. Bu öğütüm boyutunu çok vurguladım, çünkü öğütüm boyutu ve espresso hazırlığı konularına hakim değilseniz Nanopresso sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. Picopresso'da kötü öğütüm alırsanız kahveniz demlenmeyecektir. Bu konudaki toleransı çok düşük.

Temp olayına değineyim; sayısız denemeden sonra temp (sıkıştırma) konusunda sağdaki çözümün benim açımdan en iyisi olduğunu söyleyebilirim. Sıkıştırmayı huninin izin verdiği kadar yapıyorum, böylelikle espresso hazırlık aşamasında bir değişkeni daha sabitlemiş oluyorum. Hem huninin kenarlarından dolayı temp de düz olmuş oluyor.

Sepeti Naked (altsız) şekilde kullanabiliyorsunuz ve bu demlerken çok güzel görünüyor fakat ortalığı da çok kirletiyorum. Bu yüzden ben naked yerine demlemelerimde silikon altlığı kullanmayı tercih ettim.


Bir de tüm bu hazırlık aşamasında su tankına sıcak su koyarak aletin de ısınmasını sağlıyorum. Bu tarz manuel espresso ekipmanlarında "su sıcaklığı" çözülmesi gereken bir sorun. Flair, Robot, Nanopresso aklınıza hangi ekipman gelirse, elektrikli değilse ve suyu siz ısıtıyorsanız, ön ısıtma/ön demleme gibi bir çözümle demleme ısısını yükseltmenin bir yolunu bulmanız gerekiyor. Ben hem hazne içerisinde sıcak su bulundurarak hem de tam kaynar suyla demlemeye başlayarak güzel shotlar alıyorum.

Aldığınız espresso çok üzerinde tartışma gerektirmeyen gerçek kremalı -yoğun- makineden aldığınız espresso ile aynı. Picopresso espressolarında kompleks tatların da ortaya çıktığını gördüğüm için demlemeler konusunda ilk kullandığımdan bu yana aklımda hiçbir soru işareti yaratmadı. Espresso seven herkese kesinlikle Wacaco Picopresso'yu tavsiye ederim.


Tarifim:


Escobarista Değirmen 4 klik 17 gram

(Espresso kavrumu kahveleri daha çok beğeniyorum.)

İlk damladan sonra 10sn ön demleme bekliyorum.

1 saniyede 1 baskı olacak şekilde 40 ml çıktı alıyorum.


Picopresso'nun makine olarak yaptığı espresso değil hazırlık aşamasında yaptıklarınız daha önemli.


Sıkça sorulan sorular


Makine espressosu ile arasında tat farkı var mı?

Teknik anlatayım; basınç uygulamasından dolayı bir tat farkı var. Bu tat farkını iyi ya da kötü olarak algılamayın, iki makine arasındaki fark gibi düşünün. Makine espressosu ile aralarında yoğunluk farkı yok, makine espressosu ile aralarında bir çözünme farkı yok ikisi de espresso yapıyor.


Picopresso vs Kompresso hangisi daha iyi?

İkisi de espresso yapıyor, ikisi için de ince öğütülmüş kahve kullanmanız gerekiyor, aralarındaki fiyat farkı yaptığı espressodan değil malzeme kalitesi ve kullanım kolaylığından kaynaklı, Picopresso daha üstün bir alet.


Espresso içtim ben dedirtiyor mu? Yoksa sadece sert bir kahve mi yapıyor?

Espresso içtim ben dedirtiyor.


Sizce başlangıç için ev tipi espresso makinesi mi? Picopresso mu?

Eğer kahve yapmayı hobi olarak edinecekseniz ; Picopresso. Ben kahve içmek istiyorum ama uğraşmak istemiyorum derseniz, Delonghi ev tipi makine işinizi görecektir. Bu blogda buraya kadar okuduysanız hobi olarak başlayacaksınız gibi :)


Picopresso vs Nanopresso hangisi daha iyi?

Nanopresso kullanımı daha töleranslı, hataları daha iyi kapatıyor ama verdiği Espresso teknik olarak bir espresso sayılmaz. (Tadı kötü değil ama gerçek espresso da değil.) Picopresso ise prensip olarak Nanopresso ile aynı ama malzeme kalitesi daha iyi ve gerçek espresso yapıyor.


Nasıl Alacaksınız?

Wacaco Picopresso yetkili distribütörü Escobarista, taksit falan derken güzel bir fiyata geliyor. Nanopresso ve Barista kit ile hemen hemen aynı oluyor.


https://www.escobarista.com/wacaco-picopresso

283 görüntüleme