• cihanyum

Tchibo Kahve Rehberi

Tchibo’nun Kahvelerini Denedim; Kahve denemelerinde en çok sorulan sorular genelde kahve zincirlerinin çekirdekleri üzerine oluyor. Ben de bunu göz önünde bulundurarak Tchibo’nun en çok sattığı 4 kahveyi deneyerek yorumlarımı yazmak istedim.


Wiener Melange (WM)

Wiener Melange (WM)


Çekirdekler kavrum olarak medium ve dark roast karışım. Özellikle koyu kavrumda çekirdeklerin karamelize olması epey belirgin olmuş. Wiener ismi zannedersem Viyana koyu kavurma tipinden geliyor.


Tadım Notu: Baharatlı, kavruma rağmen yumuşak içim, dolgun gövdeli, hâlâ meyve asiditesi belirgin.


Brezilya

Brezilya


Çekirdekler kavrum olarak koyu-medium tarzındalar. Çekirdek karışımı ise irili ufaklı birçok çekirdekten oluşuyor. Belli ki çok kaliteli bir harman değil.


Tadım Notu: Gövdesi çok az, meyvemsi tadı baskın, bu meyvemsi tat Wiener Melange tadının aynısı. İçim olarak WM’ın gövdesizi diyebilirim.


Afrika

Africa


Çekirdekler kavrum olarak medium tarzındalar. Çekirdek karışımı ve çekirdek kalitesi olarak en göz dolduran bu oldu. Serinin en bayatı.


Tadım Notu: Süper meyvemsi, vişne suyu içiyor gibi, gövde olarak Brezilya'dan bir tık üstte, şeker oranı yüksek. (Üçüncü nesil kahveler ile karıştırmayın, gidecek çok yolu var ama Tchibo kahveleri arasında en meyvemsi olanı diyebiliriz.)


Guatemala

Guetemala


Çekirdekler kavrum olarak light (açık kavruma) daha yakın medium tarzındalar. Çekirdek karışımı ve çekirdek kalitesi olarak en beğenmediğim bu oldu fakat tazelik olarak en tazesiydi.


Tadım Notu: Dolgun gövdeli, baharatlı, meyvemsi pek değil, daha dengeli, içimi yumuşak.


Not: Bu tadım notlarım 4 kahvenin kendi içindeki dengelerine göredir. Pekâlâ başka bir markanın başka bir çeşidi daha dolgun, meyvemsi, baharatlı vb. olabilir.


Yorumum:


Ben hangisini neden alırdım?


Beğeni sıralamam şu şekilde: Guetemala – WM – Africa – Brezilya; Guetemala birinci oldu. (Ofisçe içip puanlama yaptık gerçekten en çok puanı aldı.) Çünkü en dengeli ve sabah, akşam en rahat içimi olabilecek çekirdek bu olurdu benim için. WM sabah uyanmak için sütle karıştırıp ve tatlı yanına gidebilecek bir seçenek olurdu daha yoğun tat istediğimde imdadıma koşar. Africa gün içerisinde değişik bir tat denemek istediğimde hatta kahve muhabbeti yapıyorken, denemeler arasında meyvemsi tatları karşılaştırırken demleyebileceğim bir çekirdek olurdu. Cheesecake yanına da çok güzel yakışırdı diye düşünüyordum ama her an her demlemede beğenmeyebilirim. Brezilya’yı ise gövdesiz ve karakter olarak bir yere oturtamadığım için pek satın almazdım.#tchibonun #test #denemeleri #brasil #brazil #guatemala #kahvesi #nasıl #afrikanblue #tadı #tchibo #tatları #tat #kahve #africa #nedir #kahveleri #afrika #filtre #deneme

58 görüntüleme