• cihanyum

Moccamaster Filtre Kahve Makinesi İncelemesi

Bugün de ben biraz Moccamaster öveyim dedim. İlk önce yazmam gereken şey şu; Moccamaster Select vs Moccamaster Termal Karaf arasında kaldıysanız yani Cam veya Termos Pot arasında bir seçim yapmanız gerekiyorsa benim tavsiyem Termos Karafı seçmeniz.


Öte yandan bu yazıda Moccamaster Nasıl Kullanılır? Moccamaster alınmalı mı? Moccamaster filtre kahve makinelerinin ne gibi özellikleri var? bunları yazmak istiyorum.

Moccamaster kahve makinelerinin teknik özelliklerine girmeyeceğim ama özetle söylemem gereken şey şu; bu aletler kahve dünyasında ağırlıklı olarak nitelikli kahve camiasında çok sevilen ve hakkıyla iş yaptığı düşünülen aletlerin başında geliyor. Demleme konusunda birçok otorite dernekten ve kuruluştan onay sertifikası almışlar su döküm hızı ve su ısısı konusunda çok tutarlı, tekrarlanabilir demlemeler yapan makineler. Bu özellikleriyle tutarlılık=kalite algısında kesinlikle doğru bir noktada duruyorlar. Bu makineler çok kaliteli.

Moccamaster makineler daha önce kullandığınız ev tipi filtre kahve makinelerine benzemiyor, ilk başta bakmanız gereken yer su döküm hızı. Ev tipi makinelerin 10 dakika süren demlemelerini Moccamaster makineler 4 dakikada tamamlıyor bu da kahvelerin doğru zamanlamayla, fazla suya ve ısıya maruz kalmadan, acılaşma başlamadan demlenmesi demek. Kahveler bariz şekilde daha lezzetli çıkıyor.

Moccamaster makinelerin su akıtma şeklini de anlatmak gerek. Ev tipi makinelerde su dökümü çoğunlukla tek bir noktadan ve az debiliyken; Moccamasterlarda hem su miktarı fazla hem de akıtma ucunda tek bir nokta yerine duş başlığı sistemi kullanılmış. Bu da tüm kahvelerin demlemeye katılması ve fincanda daha dengeli bir tat elde etmek demek.


Moccamasterların kahve haznesi kısmını rahat kullanıma göre dizayn etmişler. Üstteki su akıtma yerinin hareket edebilir olması ve haznenin söküp çıkarılabilir olması hem dar alanlarda kullanmaya olanak sağlıyor hem de temizleme ve kahve koymaya kolaylık sağlamakta. Mesela öğütücünüz izin veriyorsa direkt Moccamaster haznesi içerisine bile kahveleri öğütebilirsiniz. Haznenin fiziki yapısı da iyi düşünülmüş kanal çizgileri ve filtre oturma şekli oldukça iyi. Demlenmiş kahvenin fazlaca haznede beklemeden direkt karafa akmasına yönlendirme açısında başarılı.

Karaf kısmına gelecek olursak, termal karafı ben daha kullanışlı buldum. Hem kahveyi ısıtmaya devam etmemesi hem de termosun kırılmaz yapısı iki türlü de benim hoşuma gitti. Karafın diğer bir özelliği ise damlama önleyici sistemi aktif etmesi. Karaf yerinde değilken kahve haznesinin alt parçası kapanıyor ve kahve akışı olmuyor. Damlama kesici özelliği blooming veya gövdelendirme yapmak için kullanabiliyorsunuz. Yani basit bir karaf hareketiyle demlemeye manuel bir müdahalede bulunabiliyorsunuz.


Moccamaster Alınır Mı?

Evet, almak üzereyseniz ve ufak da olsa bir teşviğe ihtiyacınız varsa o teşvik benden gelsin.


Moccamaster Filtre Kahve Makineleri Kimler İçin?

  1. Evde, ofiste hatta kafede filtre kahve yapmak isteyen ve kahvesine önem veren insanlar için.

  2. Evde manuel demleme ekipmanları kullanan ve kahve konusunda yeterli bilgiye ulaştığını düşünen insanlar için.

  3. Demlediği kahvelerin her seferinde aynı standartta geleceğine emin olmak isteyen insanlar için.

Moccamaster Kimlere Hitap Etmiyor?

  1. Ev tipi makine alacak ama kahve konusunda çok bilgisi olmayan insanlar için belki de doğru bir yatırım olmayabilir.

  2. Çoklu demleme yapmayan insanlar da genel olarak filtre kahve makinesi ihtiyaçlarını sorgulamalılar, manuel olarak gayet güzel kahveler demlenebiliyor.


#techniworm #mocamasterikinciel #moccamastertechnivorm #alınırmı #moccamasteryorum #technivorm #mocamaster #nasılkullanılır #nasılkullanılır

127 görüntüleme