• cihanyum

Kahve Tadım Rehberi

Kahve paketinin üzerinde yazan hiçbir tadı alamıyorum.

Aslında birçok ev demleyicisinin ana sorunu bu; "tadım yapmamak." Kahve içmekle tatmak iki ayrı olgu. Kahveyi tatmaya başlarsanız "tat almak" zamanla gelişen bir yeteneğe dönüşecektir.


Bu yazımda evde amatör olarak kahve tadımı nasıl yapılır? Kısaca anlatmak istedim.

Ekipman Listesi: Mutfak tartısı, sıcak su, 2 adet kaşık, içme suyu, kaşık yıkama suyu, kahveler, not defteri, tadım çarkı.

Evde kahve tadımı yapmak oldukça keyifli, yapması basit ve damak tadınızı çok geliştirebileceğiniz bir yöntem. Aslında profesyonellerin kullandığı teknik ismi ise “Cupping” yapmak.


Bu denemelerde her bardak için 12 gram öğütülmüş kahve ve 180 ml sıcak su kullanıyorum. 4 dk demleme süresi bekliyorum.


Mantık aslında bir mağara adamı demlemesi yapmak, kahveye müdahale etmeden, süzmeden, en saf haliyle tadımını gerçekleştirmek. Kullandığımız demleme ekipmanlarının kahve tadına müdahalesi olsun istemiyoruz.

Öğütülmüş kahveleri koklayarak başlayın, bu yöntemde bol bol not almak çok önemli. Her şeyi not alın. Kokusu nasıl? Hoş, acı, meyvemsi, baharatlı, odunsu, taze aklınıza ne geliyorsa dilediğiniz gibi yazın. Siz kendinizi geliştirdikçe aldığınız notlar da artacaktır.

12 gram kahve için 180 ml suyu koydunuz ve 4 dakika beklediniz. 4 dakika sonunda bir kaşık yardımıyla kahve üzerinde kalan tüm tortuları ve köpüğü temizleyin.

Kahveyi yudum yudum içmek yerine rahat hissettiğiniz bir kaşıkla kahveyi havalandırarak (höpürdeterek) içmek; tat alma için en etkili yöntem.

Kahve paketleri üzerindeki tadım notlarıyla, hissettiğiniz tatları karşılaştırmak ve bol bol kahve içip denemeler yapmak amatör de olsanız damağınızı çok geliştirecektir.


#kahvetatmak #cupping #kahvetadımçarkı #kahvetadımetkinliği #kahvetadımcısı #kahvetadımı #cuppingnedir #kahvetadımınasılyapılır #kahvenintadı #kahvetatprofilleri

127 görüntüleme