• cihanyum

Kahve Notları Almak

Ön Bilgi: Uzun zamandır kafelerde espresso içerken gördüğüm ACME marka bardakları almak istiyordum ama bütçeme uymadıkları için alamıyordum. Bu sırada Espresso Perfetto sitesinde ACME espresso bardaklarının tekli ve indirimli olduğunu gördüm, sipariş vermek istedim. Siteye girince Cem Tolga İzmiroğlu’nun Grizzly isimli kahvelerini hatırladım ve orada bir adet Ethiopia Wolichi Wachu (Pikaçu) görünce kendisinin kahvelerini de denemek istedim ve sepete attım. Böylelikle 2020 içerisinde Kungpow’dan aldığım ve aşırı hoşlandığım bir kahveyi tekrar içme şansım olacağını düşündüm.

“Peki bir önceki demlemem hakkında ne hatırlıyorum?”

Derken bu yazıyı yazmaya karar verdim. (Giriş spoiler’ı: Grizzly Wolichu’da inanılmaz bir iş çıkarmış tebrik ediyorum.)


Her ne kadar 3. nesil nitelikli seviyesinde yapamasam da kendim de kahve kavurduğum ve ticari olarak bu işi yapmaya çalıştığım için kahve markaları konusunda yorumlar/eleştiriler yapmıyorum; etik olmadığını düşünüyorum.


Bu yazı bu yüzden yine bir eleştiri/öneri yazısı değildir. Sadece kahve hobimdeki süregelen bir standardizasyonu sizlerle paylaşmak istiyorum.


1 – Kahve gelir gelmez eğer not tutmaya değer verdiğim bir kahveyse hemen yeni bir dosya açıp kavurucunun bize vermiş olduğu bütün bilgileri tabloya giriyorum.


2 – Ardından demlemelerimin yöntemini, gramajını, tarihini, aldığım tatları, notlarımı ve puanlamamı tabloya yazarak bir sonraki demlemem için ufak tefek tüyolar bırakıyorum.


Bu arada verdiğim iyi, kötü, orta tarzındaki notlar sadece kahveden kaynaklanmıyor. Bazen kendi demlememi de işin içine koyarak not veriyorum. Yani orta – almış bir demleme hem kahveden, hem benim demlememden kaynaklı olabiliyor. Ben yine tüm kararımı genel olarak bana verdiği tatlar ve tatminle alakalı olarak değerlendiriyorum.

3 – Grizzly ve Kungpow örneğinde olduğu gibi bir önceki kahvenin demleme notlarını karşılaştırıp belki de 5-6 ay sonra aynı kahveyi içerken çok işime yarayacak bilgileri saklamış oluyorum.


Ve yine zaman gösterdi ki aslında çok yararlı bir iş yapıyormuşum, hemen karşılaştırdığım notlarda Kungpow’dan içtiğim kahvenin çok hoşuma gittiği fakat tadım notalarının daha farklı yönde olduğunu hatırladım.


Not tutmayı sevenlerdenseniz içtiğiniz kahvelere özgü notlar tutabilir böylelikle kahve hobinizi olumlu yönde geliştirebilirsiniz. Grizzly Coffee Roasters’a kahve serüvenlerinde başarılar diliyorum.

#walichu #grizzly #roaster #tadımı #notları #kahveblogu #kahve #blog #wachu #wolichu #3nesil #ethiopya
70 görüntüleme