• cihanyum

Kahve Değirmeni Satın Alma Rehberi

Bıçaklı Öğütücüler :

Bıçaklı kahve ve baharat öğütücüler aslında kahve için özelleştirilmiş ürünler değildir. Şeker, kuruyemiş, baharat, kahve aklınıza ne geliyorsa öğütürler, bu öğütücülerin fiyatları düşüktür. Bıçaklı oldukları için kahveyi istenmeyen şekilde parçalarlar. Kahve demlemenin en önemli adımlarından birisi demleme yöntemine göre öğütüm ayarı yapmaktır. Bu öğütücülerle büyüklük ayarı yapamazsınız.

Fakir Aromatic – Delonghi KG49 -Simbo – ArzumKrups F203 vb bir çok model bulabilirsiniz.

Yorumum : Bu öğütücüler aslında French Press ve Kağıt filtreli kahve makineleri için kullanılabilir, kahveye yeni başlıyorsanız kendi kahvenizi taze öğüterek başlamak fincandaki aromayı çok geliştirecektir. Espresso, v60, moka pot vb özel öğütüm gerektirecek yöntemleri bu tarz bıçaklı öğütücüler kullanarak yapabilmeniz epey zor.

El Değirmenleri

Başlangıç Sınıfı : Migros Touch Me, Ikea, Çiçek Sepeti, Hepsiburada, Arzum Okka vb satın alma sitelerinden bulunan genellikle markasız kahve öğütücüler bu sınıfa giriyor. Bunlar genelde içlerinde plastik aksam ve ucuz seramik dişli bulunan öğütücülerdir. Bunlar pek ayar tutmazlar, homojen öğütüm yapmazlar,bu değirmenlerle kahve öğütmek özellikle kas gücü gerektirir. Bunları özellikli V60 – Aeropress – Moka Pot – Espresso vb öğütümler için önermem french press – kahve makinesi ve cold brew tarzı demlemeler için denenebilir. İyi tarafı elektrik ihtiyacı olmamasıdır. Bu segmentin kazananı yok.

Orta Sınıf : Cafflano Krinder – Timemore – Rhinowares – Porlex marka öğütücüler bu sınıfa giriyor (Timemore modellerinde daha üst segment olanlar var.) Bu sınıftaki öğütücülerden genelde verim almaya başlıyorsunuz. Burda ilk bakmanız gereken şey seramik ve çelik diş kullanımı bu segmentte çelik dişli olanlar seramik dişlilere göre olanlardan daha hızlı ve daha homojen öğütüm sağlıyor. Denemesini yaptığım Krinder ve denemesini yapmadığım ama kullanan yorumlarının çok olduğu Timemore öğütücüler daha kolay bulunabilir ve beğenirlilik oranları daha yüksek. Bu segmentin kazananı Cafflano Krinder ayrıntılı değerlendirmesi için https://www.cihanyuce.com/cafflano-krinder/

Üst Sınıf : Molent ve Comandante C40 bu sınıfa giriyor burda tüm segmentlerin kazananı Comandante öğütücüler, öğütüm ve malzeme kalitesiyle kendisini ispat etmiş bir ürün, hatta bir yatırım ürünü aldığınız fiyattan satabiliyorsunuz.

Molent değirmenler ise yerli üretim ürünler şimdi Molent hakkında bir kaç noktayı açıklamak istiyorum. Bir ürün direkt olarak comandanteyle karşılaştırılıyorsa bu onun başarısını gösterir, işçiliği çok iyi büyük ihtimalle öğütüm kalitesi de inanılmaz iyi. Deneyenler hep öğütümü çok iyi ama başımıza bir şey gelmesin laboratuvar testi yapmadık minvalinde yorumluyorlar. Bir yandan kahve forumlarında Molent yorumculara para veriyor o yüzden insanlar iyi yorumluyor tarzında çıkış yapanlar da var. Bu çıkışları yapanların hayat ve ticaret hakkında hiç bir bilgilerinin olmadığını düşünüyorum. Molentin kötü yanları tasarımı, ülkemizde bu konuda Ar-Ge olmadığı için kutusundan, logosuna, kitapçığına?(var mı ki?)bu tarz şeylerde eksiğiz.. Hızlı öğütüyor, parası belki yerli üretim olduğu düşünülürse psikolojik olarak bir tık pahalı kalıyor. Kullananları tatmin edecektir.

Sözen Değirmenler : Bende iki adet var (biri büyük, biri küçük), gayet ucuzlar ama Türk Kahvesi öğütümü dışında tavsiye etmem. Kötü öğütmüyorlar gayet homojen öğütüyorlar, fiyatları çok ucuz hatta giriş seviyesi segmentindeki tüm öğütücülerden daha iyi. 1. si kutudan çıkar çıkmaz filtre kahve öğütümü için hazır değiller değirmeni vidasını çevirerek AÇMANIZ lazım. (Bu ne demek hiç anlamadıysanız önermiyorum.) 2. Kahve öğütüm boyunu gözünüzle anlamanız lazım. (V60 öğütümü nasıl bilmiyorsanız önermiyorum) 3. Ergonomik olarak baş belası şeklinde üretilmişler. (Eliniz pirinç kokmasın diye kılıf dikmeyi bilmiyorsanız önermiyorum.) 4 . Hiç bir ürünün standartı yok. Kahve öğütümünde hata frekansı aralığı çok düşük olduğu için ve bu Sözenler hala el yapımı statüsünde olduğu için iki ürün arasında çok farklılık olabilir yani bana öğütüm sorsanız ben vidayı tam 142 derece çevirmeniz gerekiyor desem bile sizin öğütücünüzdeki sonuçla bendeki sonuç bir olmayabilir. Öte yandan Türk kahvesi için daha iyi öğüten yok.

Hario Değirmenler : Hario çok bilindik bir marka değirmenleri de hem fiyat olarak hem kalite olarak çok iyi. Alternatif bir değirmen aramıyorsanız ve gözünüze bir Hario öğütücüyü kestirdiyseniz çekinmeden alın. Tek önerim harionun fiyatına orta veya üst segment öğütücüler yaklaşıyorsa mesela Cafflano Krinder gibi Krinder’ı tercih edebilirsiniz.

Elektrikli Öğütücüler :

Elektrikli öğütücülerin en önemli özelliği hızlı ve pratik olmaları öte yandan belli bir fiyata kadar öğütüm kalitesinde elek testleri yapsak büyük ihtimalle orta/üst segment el değirmenleri daha homojen öğütüm yapıyordur.


Başlangıç Sınıfı : Delonghi KG79 – Fakir Signature – Russell Hobbs 23120 56 Classics – Krups GVX242 – Melitta Molino kahve değirmenleri bu sınıfa giriyor.


Bunların hepsi aynı öğütücü arkadaşlar, hepsi sanki Gaziantep sanayisinde aynı fabrikadan çıkmış gibi. Hepsi öğütümde çok tutarsız V60 için bir ayar tutturdunuz diyelim az sonra o ayarda bambaşka bir kahve elde edeceksiniz. Çok pratikler, bıçaklı öğütücülere göre de daha homojenler ama ayrıntılı veya kaliteli bir öğütüm istiyorsanız bu ürünler size göre değil (Kendim Deloghi kg79 ve Fakir Signature modelini 1 yıla yakın sorunsuz çok zevk alarak kullandım.)

Bu öğütücüler biraz ilgi, temizlik, sabır, şefkat ve hoşgörü istiyor. Eğer kahve makinesi veya french press yapıyorsanız bir ömür hiç bir sıkıntı yaşamadan kullanırsınız ama diyelim ki V60 da 2.30 dakika demleme süresini illa tutturmaya kafayı takmışsanız tutturamayacaksınız bu öğütücüler acayip toz yapacak filtrenizi tıkayacak.

Bu arada evde hatta cafede kullanım için kesinlikle öneririm sadece çok kafaya takmanıza gerek yok en ucuz hangisini bulduysanız onu alın.


Orta Sınıf : Baratza Encore – Hario V60 Elektrikli Değirmen bu sınıfta. Bu iki değirmen de çok iyi uzun süre ev/ofis/cafe kullanımı için sizi tatmin edecektir. Sadece bu ürünleri alınca öğütümlerinizde inanılmaz bir iyileşme olacağını düşünmeyin. Bu öğütücülerden Hario özellikle tank gibi çok sağlam öğütüm boyutları çok iyi. Encore ve Hario öğütüm kalitesinde birbirlerine çok yakınlar hangisi daha iyi bilemiyorum. İkisini de tavsiye ederim.


Üst Sınıf Filtre Kahve veya Profesyonel Espresso Öğütücüleri : Üst sınıf öğütücüler için cevapları blog okuyarak ne yazık ki bulamazsınız.


Notlar :

Espresso : Ev tipi espresso makineniz varsa başlangıç sınıfı elektrikli öğütücüler işinizi görecektir.


Elektrikli mi manuel mi ?

Bir kategori sorusu, manuel 20 gram kahve öğütmek orta segment bir öğütücüde 25 – 30 sn arası sürüyor benim için kolay zorlanmadığım bir şey, diyelim ki çok kahve içiyorsunuz veya çok fazla kişiye kahve yapıyorsunuz gün içinde 5 kere kahve öğütmek sizi zorlayabilir. Elektrikli öğütücülerin pratikliği manuel öğütücülerin homojenliği arasında tercih yapmanızı tavsiye ederim.


#molino #migros #molent #kg79 #baharat #değirmen #sözen #krups #rhinowares #commandante #comandante #kg89 #ekşi #kg49 #melitta #russelhobbskahveöğütücü #öğütücü #timemore #aromatik #fakir #g100 #signature #rusellhobbs #kahveöğütücü #hangi #delonghi #hario #RussellHobbs2312056Classics #cafflano #porlex #f203 #g50 #gvx242 #c40 #bıçaklıöğütücüler #elektrikli #g10 #yorum #alınmalı #touchme #eldeğirmeni #kahvedeğirmeni

394 görüntüleme