• cihanyum

French Press İpuçları

Bu yazımda, basit tüyolar ile french press kahve demlemelerinizi bir adım ileri taşıyacağımızı düşünüyorum. French press oldukça basit bir kahve demleme yöntemi ama ben “basit” dediysem siz hemen “kötü” olduğunu düşünmeyin. Hem basit hem de çok güzel kahveler demleyebilirsiniz. Sadece birkaç noktaya dikkat etmek gerek.

Kalabalık demlemeler yapmıyorsanız, en küçük french pressi satın alın. Hem ısı konusunda daha avantajlı hem de daha ekonomik olacaktır.

Demleme ekipmanlarınızı önceden ısıtın. Bu yöntemde en sıcak suyu kullanın, direkt kaynıyor olan suyu da kullanabilirsiniz. Biliyorum herkes kahve kaynar suyla yapılmaz acılaşır, kahveyi yakarsın dedi size. Ben de diyorum ki bunu bir kenara bırakın. French press uzun süren bir demleme çeşidi ve dengeli bir demleme için ortalama 93 – 96 dereceleri bulmanız gerek. Eğer french press yönteminde düşük ısıyla başlarsanız daha ekşi fincanlar elde edeceksiniz. Buyurun deneyin, ben tekrar söyleyeyim; ısıyı bu yöntemde “YÜKSEK” tutun.

En iyi aroma için yapabiliyorsanız taze kahve kullanın, taze öğütün. 1 litre su / 60 gram kahve oranını kullanarak denemelere başlayabilirsiniz.

Tüm kahvelerin suyla buluştuğundan emin olmak için önce kahve sonra suyu ekleyin.

Hem ısıyı korumak, hem de kahvelerin suyla temasından emin olmak için kapağı kapatıp press kısmını yüzey hizasında bastırın. 4 dakika demleme süresi.

Daha temiz bir fincan için, demleme tamamlandıktan sonra yüzeyde kalan tortuları ve köpükleri bir kaşık yardımıyla alın.

Çok bulandırmadan sakince dökün, afiyet olsun.


#10gramkahvekaçkaşık #frenchpresskahveseti #frenchpressbitkiçayınasılyapılır #frenchpresspüfnoktaları #makinesizfiltrekahvenasılyapılır #filtrekahveayarı #evdefiltrekahvedemleme #satınal #frenchpresskahvesi #frenchpressönerileri #frenchpresscamolmalımı #filtrekahveölçüsü #frenchpressmimakinemi #frenchpressenuygunkahvehangisi #frenchpressnedemektürkçe #frenchpresshangikahvekullanılır

129 görüntüleme