• cihanyum

French Press Dosyası

French press hakkında her şey bu yazıda!


Bu yazımda French press tekniği hakkında bildiğim, öğrendiğim, aktarmak istediğim her şeyi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.


Sıkça Sorulan Sorular Yazının Alt Tarafında


French press dünyadaki en popüler kahve demleme ekipmanı olabilir. Kullanımı kolay, harika olmasa da içilebilir kahveler demleyebiliyorsunuz, temizlemesi kolay ve en önemlisi ucuz. Giriş seviyesi, amatör, basit bir ekipman. Her evde olması gerektiğini, kahve demlemeye başlayan herkesin alması gerektiğini, hatta kahve demlemeye henüz başlamamış herkese hediye edilmesi gerektiğini düşünüyorum.


French Press İçin Öğütüm Boyutu Ne Olmalı?

Kullandığınız French pressin metal filtresi ile demlenebilecek boyutta olmalı. Evrensel bir doğrusu yok. İki aldığınız kahve arasında boyutta biraz farklılık olabilir. Genelleme yapabileceğimiz, kalın veya orta öğütüm diyebileceğimiz kadar geniş aralıklı olabilir.

Soldaki ve sağdaki öğütüm boyutunun ikisi de french press için kullanılabilir.

Gramaj:

French press metodunda 1 gram kahve için 16 mililitre su kullanarak demlemelere başlayabilirsiniz. Kahvenin yoğunluğuna ve ağız tadınıza göre bu oranı değiştirin. Su miktarını azaltırsanız kahveniz daha yoğun/sert olacaktır.


Kahve gramajla ve ölçülerek yapılır.


Mutfağınızda ölçüm yapmak için ekipmanlar yoksa şu yazıya göz atabilirsiniz.


https://www.cihanyuce.com/post/tartisiz-olcum-yapmak

Kahve:

French Press için dünya üzerindeki bütün kahveleri deneyebilirsiniz. Üzerinde ne yazıyorsa yazsın, hangi yöre olursa olsun, ister espresso kavrumu desin, ister uzay kavrumu desin farketmez. Öğütümü doğru kalınlıkta ise; siz beğendikten sonra her kahve french presste demlenir.


Kahvenin taze olması, taze öğütülmüş olması asıl gerçek mesele.


Size kahve tavsiye edeyim:


Trendyol denenebilir kahve koleksiyonu: (Öğütüm Şekline Dikkat Edin)


https://www.cihanyuce.com/post/denemeniz-gereken-kahveler


Süre:

French press demlemenin ortalama süresi 4 dakikadır. Daha uzun beklerseniz kahve acılaşmaz, soğur. Teorik olarak; kahvenin en fazla %20-22’si çözünebilir. Gerisi selülozik malzemedir. (Odun, ağaç) Demlenmeyi 4 dakika bekleyince %15-16’sını çözmüş olursunuz. Diyelim ki 10 dakika daha beklediniz bu sayı en fazla %18’e çıkabilir.

Su ve sıcaklığı:

Musluk suyu kullanmayın. Şişelenmiş tadını sevdiğiniz bir su kullanın.

Bana en çok itiraz edilen konu; direkt kaynamış su kullanabilirsiniz, bekletmenize gerek yok. French presse su koyduğunuz anda 6-7 derecelik bir düşüş oluyor, 4 dakikalık demleme sonunda su sıcaklığı 90 dereceye kadar düşüyor French press ile daha su sıcaklığı kontrolü sağlamak çok zor.


Demlemeye sürekli su eklediğiniz ve kahvelere müdahalede bulunduğunuz v60 gibi yöntemlerde su sıcaklığı daha önemli bir parametre. Ben de bu tarz demlemelerde normalde 92-94 dereceler kullanıyorum. French presste ise olabilecek en yüksek ısıyla başlamak en iyi çözünmeyi sağlıyor.


Siz dereceli bir kettle sahibiyseniz denemeler yapmakta, kahvesine ve damak zevkinize göre daha ılık demlemeler yapıp denemekte özgürsünüz. Kahve demlemek mutlak doğrusu olan bir hobi değil.


Tavsiye: Koyu kahveleri 80 derecelerde demleyip farklı kahveler içebilirsiniz.


Blooming:

Blooming kahve demlenirken kanallama olmasın diye yapılan bir işlem.


Ben V60 demleme yönteminde bile blooming yapmanın şart olmadığını savunuyorum, French presste yapmanın ölçülebilir bir yararı yok.


Kahve çok taze ve çok kabarıyorsa bir kaşık yardımı ile karıştırır çözersiniz.


Kahve Yanar Mı? Acılaşma Neden Olur?

400 derece de kavrulan kahve 100 derecelik sıcak suda yanmaz, sadece gıdıklanır.


Kahveniz acı ve tatsız oluyorsa -kabul etmekte zorlansanız bile- kahveniz kötüdür. Bunca yıldır kahve demleyen bir kardeşiniz olarak kötü kahvenin herhangi bir parametre ile iyileştiğini görmedim.

Kahvem Ekşi Neden?

Demlemeniz yanlış olabilir, kahveniz belki de çok kalın öğütülmüştür, daha uzun süre beklemek ve daha sıcak su kullanmak bir çözüm olabilir.

Gelelim uygulamalı anlatıma:


Bu yazı için çektiğim video; videoda uygulamalı demleme şeklimi görebilirsiniz.-En iyi aroma için yapabiliyorsanız taze kahve kullanın, taze öğütün. 1 litre su / 60 gram kahve oranını kullanarak denemelere başlayabilirsiniz.


-Tüm kahvelerin suyla buluştuğundan emin olmak için önce kahve sonra suyu ekleyin.

Hem ısıyı korumak, hem de kahvelerin suyla temasından emin olmak için kapağı kapatıp press kısmını yüzey hizasında bastırın. 4 dakika demleme süresi.


-Daha temiz bir fincan için, demleme tamamlandıktan sonra yüzeyde kalan tortuları ve köpükleri bir kaşık yardımıyla alın.


-Çok bulandırmadan sakince dökün, afiyet olsun.


Yararlı bir başka video:


Hadi En Popüler Sorularla Devam Edelim!


Hangi French Pressi Almalısınız?

Kalabalık demlemeler yapmıyorsanız, en küçük French pressi satın alın. Hem ısı konusunda daha avantajlı hem de daha ekonomik olacaktır. Pahalı bir French pressin ucuzundan tat olarak bir farkı yok. İçindeki filtreden çok bir beklentiniz olmasın. İkea – Bodum – Mudo – Çarşı - Pazar farketmez hoşunuza gideni alın.

French pressin malzemesinin, süzgecinin, süzgecinin yanındaki plastiğin, kulpunun, markasının, kutusunun, üreten firmasının, üretildiği yerin, etiketinin, fiyatının, üretildiği tarihin, tadına bir etkisi yok. Öte yandan kaliteli olması daha uzun ömürlü olacağı anlamına geliyor olabilir.


Cam sağlıklı, metal sağlam, plastik ısı koruması en yüksek malzeme olur karar sizin. Ben genelde İkea Frech press alıyorum.


Önemli not: Cam kulplu French presslerini almadan önce biraz araştırmanızı öneririm, internette kulpu kopmuş fotoğraflar bulabiliyorsunuz.


Alınabilir french press ekipmanları listesine göz atabilirsiniz.


Bardak dibinde tortu yapıyor. Bulanık oluyor, nasıl gideririm?

Gideremezsiniz, azaltabilirsiniz ama yok olmaz. Kahve öğütümü değişse de olmaz, çok ultra pahalı iyi french press alsanız da olmaz. Kağıt filtreli bir yöntemle kahve demlemiyorsanız, tortusuz kahve elde edemezsiniz. French press yönteminde bu işin doğasında tortu var.


Demlemeyi doğru yaparsanız, press kısmını bastırmadan bile tortuyu en aza indirebilirsiniz.


Moka pot boyutunda kahve var. French press ile demleyebilir miyim?

Evet demleyebilirsiniz, büyük ihtimalle daha tortulu olur. Beklediğiniz süreyi tadına göre kısaltmanız gerekebilir veya gerekmeyebilir, tadına bağlı.


French press espresso yapar mı?

Hayır yapmaz. Espresso yapım aşaması farklı; yoğunluğu, tadı ayrı bir kahve türü.


French press diğer demleme türlerine göre nerede duruyor?

(Subjektif yorumum) Aroma olarak en beğendiğim yöntem sırası şöyle. Espresso - V60 - Aeropress - Clever Dripper - Americano - Syphon - American Press - French Press - Moka Pot.


French press demlemeyi bu işin giriş aşaması gibi düşünün. Aslında başka bir çok yöntemi French press demlemeye tercih ederim.


Önce su mu kahve mi?

Bence önce kahve. Daha iyi karışmış oluyor.


French press süzgeci üzerine/altına/arasına kağıt filtre koysak?

Fazla emek, V60'a geçiş zamanınız gelmiş.


French press içerisine tuz koyulur mu?

Tuzun tat reseptörlerine yaptığı manipülasyonla ilgili İngilizceden yanlış çevirilmiş bir bilgi var arada soruluyor, o yüzden sorulduğu zaman şaşırmıyorum. Herhangi pratik bir mantığı olduğunu sanmıyorum, tadı da güzel olmuyor.


Sıkça sorulan sorulara eklenmesini istediğiniz bir konu olursa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

384 görüntüleme