• cihanyum

Filtre Kahve Makinesi Satın Alma Rehberi

Daha pahalı kahve makinesi daha iyi kahve demlemez. Önce bu bilgiyi vererek yazıma başlayayım.

Aldığınız kahve makinesinin herhangi bir çay makinesinden veya su ısıtıcıdan pek farkı yoktur. Sadece kahve demlemek için özelleştirilmiş parçaları bulunur.

Kahve makinesinin ana fonksiyonları üzerinden nasıl tercihler yapabileceğinizi anlatmaya çalışayım. Yazının ilerisinde markalara ve modellere göre seçenekleri görebilirsiniz.


Su Isıtma


Kahve makinesini satın alırken benim ilk baktığım şey watt gücü. 650 wattlık bir kahve makinesi ortalama 7 dakikada demlemeyi yaparken 1650 wattlık makine 4 dakikada 1 litrelik demlemeyi tamamlayacaktır. Burada watt gücünün başka bir özelliği daha var, o da SICAKLIK İSTİKRARI. 650 wattlık makine 1 litrelik bir demlemede aynı su ısısını koruyamayabilir. Düşük ısıyla başlayıp demlemenin ortalarında doğru ısıya gelip demlemenin sonlarına doğru su ısısını tekrar düşürebilir. 1650 wattlık makinede ise başından sonuna kadar su doğru ısıda demleme suyunuz olur. (Burada ekipman kalitesi de önemli tabii ki). Yüksek fiyatlı ve istikrarlı kahve makineleri 96° sabit ısıdaki su ile demleme yaparlar aldığınız makinenin doğru ısıda verip vermediğini dijital bir termometre alarak ölçebilirsiniz.

Su Akıtma


Tüm kahvelerin suyla buluştuğundan emin olmak için genelde kahve makinelerinin su akıtma kısmının duş başlığı şeklinde olması gerekir. Youtube'dan almak istediğiniz makinenin videolarına bakmanızı öneririm. Duş başlığı şeklinde olmazsa eğer makine izin veriyorsa kahveleri arada bir karıştırabilirsiniz.


Filtre Tutan Kısım

Bu kısmın çok bir önemi yok, satış elemanı arkadaşlar: "İçinde metal bir filtre var o filtre kağıt kullanımını azaltıyor." deseler de siz pek inanmayın o işe. Makinelerin %90'ında o metal filtre standart aparat olarak satılıyor. Benim tavsiyem her demlemenizde kağıt filtre kullanmanız. Böylelikle hem daha temiz, hem daha aromatik ve yağları tutulmuş sağlıklı kahveler içersiniz.

Damlama Önleyici


Kahve potu yerinde değilken kahvenin akıtmaması önemli, bu özelliği olan makineleri almanızı tavsiye ederim. Benim yine öncelikle baktığım özelliklerden birisi bu.


Demlik Isıtıcı Metal Taban


Bu parça kahve daha uzun süre sıcak kalsın diye kullanılıyor. Kahve makinelerinin en sık bozulduğu kısım da burası. MAKİNENİZ BU KISIM YÜZÜNDEN BOZULACAK! Siz potu aldığınızda su damlayacak ve makine bozulacak. O kısmın üstü boş kalacak, fazla ısınacak ve makineyi bozacak. Siz o kısma fazla güvenip makineyi fişte bırakacaksınız ve bir gün o kısım yine makineyi bozacak. Bunları hep ayrı ayrı makinelerde yaşadığım için yazıyorum. Çözüm şu; o kısma güvenmeyin, makineyi açık bırakmayın, kahvenin sıcak kalması mantıklı değil aromaları kayboluyor, yarım saat sonra bir daha kahve içmek istediğinizde tekrar kahve yapın! Ya da termos bardak alın, içeceğiniz kadar demleyin. Eğer kahve makinesini "Sabahtan kahve demlerim, gün içerisinde gelir gider içerim." diye almak istiyorsanız baştan yanlış düşünüyorsunuz.


Karaf / Kahve Potu


Kahve potu yine bir tercih meselesi ama ben alttan ısıtma sevmediğim için varsa termos şeklinde potu olan bir makine tercih edebilirdim. Birçok makinede damlama önleyici özellik potlar tarafından sağlanır. Potun boyu veya ağız kısmı bir şekilde kahvenin damlama engelleyici özelliğini düğme yardımıyla açıp kapatır. Bu şu demek: Cam pot kırılınca mecbur yenisini alacaksınız. O yüzden devamının alınabileceği bir marka tercih edebilir. Damlama önleyici özelliğin ayrı şekilde çalıştığı veya orijinal pot olmasa da başka potlarla sorunsuz kullanılabilecek bir makine tercih edebilirsiniz.


Aroma Yapıcı / Otomatik Açma Kapama / Su Yumuşatma vb.


Bu özelliklerin hepsi bir satın alma hilesi ve mantıklı bir açıklaması yok. Daha aromalı kahve istiyorsanız gramajı fazla koyarsınız ya da öğütümü inceltirsiniz. Otomatik açma kapama özelliğini makine bozulsun diye yapmışlar, bırakın makine kahve demlesin. Otomatik açma kapama istiyorsanız kendinize zaman ayarlı priz alın. Su yumuşatma; içindeki filtrenin değişmek zorunda olması demek, siz kullandığınız suya dikkat edin. Bunlar satın almanızı etkileyen özellikler olmamalı.


Gelelim Markalara Modellere


Ben kahve makinesi üreticisi veya elektronik dükkanı satış temsilcisi değilim ve sizin bütçenizi bilemem. Satın alma kişiye özel bir olgu, insanın hayat görüşüne göre değişir. Kahve makinelerini takip etmiyorum. Marka/model bilmiyorum. Bu söylediklerime lütfen bozulmayın. Ben sizle bildiğim bilgileri paylaşayım, siz de lütfen alacağınız makineyi kendi süzgecinizden geçirin.


Giriş seviyesi 0 - 250 tl aralığı Sinbo - Kiwi - Bim - A101 - Goldmaster


Yukarıda yazmadığım markalar da olabilir, iki kişilik ya da çoklu demleme yapan tüm ucuz kahve makineleri bu sınıfta. Bu makinelerle iyi kahve demlenir mi? Evet demlenir, tekrar yazayım; marka, model veya fiyatın kahvenin demlenmesine bir etkisi yok.


Bu makinelerin plastikleri kötü, iç aksamları ucuz, malzemeleri kalitesiz. Bunlar illa bozulur demek istemiyorum ama bozulma riski daha yüksek. Su ısısını tutturamıyor, böylelikle kahvenizin ekşi olmasına sebep oluyor olabilirler. Hangi model hangi marka su sıcaklığını yakalıyor bilemiyorum, ölçmek gerek.Orta Seviye Philips - Delonghi - Electrolux - Russelhobbs - WMF - Mellitta - Arzum - Fakir vb.


Bu makineler piyasadaki en çok satan makineler, genelde düzgün testlerden geçiyorlar ve aksamları kaliteli. Ben alacak olsam yetkili servisine bakar, yukarıdaki özelliklere ve bütçeme göre birini seçip alabilirdim.Üst Seviye Moccamaster - Bonavita - Sage belki Konchero?


Bunların fiyatları pahalı, bunları alıyorsunuz diye daha iyi kahve demleyeceksiniz gibi bir şey yok. Bunlar yüksek kalitede, el yapımı, yüzlerce testten geçmiş kendilerini kanıtlamış makineler. Tekrar yazayım siz kahve yapmaya çok hakim değilseniz Moccamaster makinenin yaptığı kahvenin tadı daha iyi olmayacaktır. Onun dışında bunlara bütçeniz var ve nasıl kullanacağınızı biliyorsanız bence çok düşünmenize gerek yok hayırlı olsun! Araba gibi hoşunuza gitmiyorsa seneye daha pahalıya satarsınız.


Konchero: Bu makine iyi! Markanın hiç bir değeri yok, ikinci el satsanız satamazsınız, teknik servisi var mı, yok mu? Ne iş yaparlar bilmiyorum. Instagram sayfaları bile laylaylom. Makinenin kullanma kılavuzu bile yok.


AMA! MAKİNE İYİ, BEN ÇOK MEMNUNUM :)


Otomatik Öğütücülü Makineler:


Bu makineler zaten fiyatlarıyla ve kaliteleriyle üst seviyedeler iyi düşünüp almaya karar veren tabii ki de alabilir. Çok da güzel/taze kahveler elde ederler. Karşı değilim alınmasına ama ben olsam orta üst seviye bir kahve makinesi ve ayrıca öğütücü alırdım. Kahve makinelerine entegre öğütücülerin kalitesi daha düşük oluyor. Hem sonra makineyi veya öğütücüyü değiştirmeyi düşünebilirdim. Herkes benim gibi değil bu tarz makineleri alıp 10 sene seve seve kullanacak arkadaşlar da mutlaka vardır.


Kafe veya işletmeniz için bu yazının size verebileceği tek şey şu; Orta veya alt seviye makinelerle dükkan açarsanız ilk haftanızda bir makine daha almak zorunda kalırsınız.


Her kahve makinesi ile gereken müdahaleleri yaparsanız lezzetli kahveler demleyebilirsiniz. Filtre kahve makinesi değil, su ve kahve yani ham maddenin kalitesi daha önemlidir! Hatta kahve makinenizi değiştirmek yerine kahve öğütücüsü almanız, kahve serüveninde sizi çok ayrı yerlere götürebilir!


Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?


223 görüntüleme