• cihanyum

Denemeniz Gereken Kahveler

Türkiye'de birçok kaliteli kahve firması, işinde yetkin kavurucu ve çok güzel kahveler var. Bilmeyenler için şöyle anlatayım: Kahveler yıla göre ve mevsimsel döngüler olarak satışa sunulur, bir bakarsınız herkeste aynı nitelikli Guatemala kahvesi vardır, satılır, biter bir daha bulamazsınız. Öte yandan ticari kahvelerde de hep aynı kahveyi almıyor olabilirsiniz, Brezilya olarak aldığınız kahve siz bazen anlamadan biter, stoktan eritilir sonra yeni serisi gelir, tadı biraz değişir ama içmeye devam edersiniz.

Bir kahvenin sonsuza dek aynı tat ve şekilde bulunamayacağını hatırlatarak yazıma başlıyorum.

Sizlere anlatmak istediğim kahveler aslında tatları güzel diye değil, kahve hobinize katkısı olacağını düşündüğüm için "Denemeniz Gereken Kahveler" kategorisindeler.


Starbucks'tan iki adet kahve ile başlıyorum


Starbucks Veranda


Benim Starbucks'tan en sık aldığım kahve. Çok gündelik, sakin, yumuşak bir kahve, Starbucks'ın en açık kavrumu. Bunu tavsiye etmemdeki sebep şu; Starbucks'ın en açık kahvesi olmasına rağmen piyasaya göre orta kavrum sayılabilir. Bakın bakalım açık/orta kavrum kahve seviyor musunuz?

Bu kahve bir şey daha öğretiyor açık-orta ya da koyu kavrum demek; kesin çizgilerle ayrılmayan göreceli bir durum.

Starbucks Verona


Veranda'nın tam zıttı çok koyu bir kahve. Bu kahveyi alıp demleyin tadına bakın, koyu olmasına rağmen French press ile yapınca lezzetli bir kahve. Elinizde tutup Veranda ile kaşılaştırın inceleyin ama bitirmeyin ağzını kapatıp saklayın. Bu sizin kahvede ilerleyişinizin aynası olacak, bir çok kahve demleyin/biraz zaman geçsin/kendinizi geliştirin, bir süre sonra kahveyi açın bakın koklayın hoşunuza gidiyorsa pek ilerleme olmadı demektir. Kokusundan mideniz bulanınca nereden geldiğinizi hatırlatacak size.Ürünlerin linkleri yazının alt tarafında.


TAFT


Dünyanın en güçlü kahvesi olduğunu iddia eden Taft. Normal bir kahvenin 2 katından daha yüksek kafein oranı olduğu iddia ediliyor. İddia diyorum çünkü somut bir veri yok.


Sonradan gelen edit! (22.09.2021)


Düzeltme : Taft markası iletişime geçti ve belgelerini yolladılar, benim gözümden kaçmış, görmemişim, bilmiyormuşum ama artık gördüm biliyorum. Sizle de paylaşıyorum; SGS Labaratuvarlarında yaptırdıkları testler sonucu 23164 mg (random sayı gibi) kafein çıkartmışlar. Bu rakamlar beni tatmin eder. Siz de belgelerini kontrol edebilirsiniz.


https://www.taftcoffee.com/blogs/blog/dunyanin-en-guclu-kahvesi-taft-coffee


Taft'ı kafein ve tat ayrımını yapın diye tavsiye ediyorum. Kafein ağızda biraz kuruluk yapıyor, gerçekçi bir tadı yok. Sertlik ya da acılık olarak düşünürseniz Starbucks'ın kahveleri daha sert. Karşılaştırma yapın. Güzel bir deneyim olacaktır. Taft'ı espressoda kullanan mekânlar var, evde espresso makinesi varsa siz de deneyebilirsiniz. Aslında Espressoda güzel oluyor.


Kahveyi kafein almak için içiyorsanız, çok zorlamayın; iki bardak için.

Araya iki adet kısa bilgi sıkıştırmam gerek. Blend (Harman) ve single origin konularına değinmek istiyorum. Blend (Harman): Kahve zincirleri büyük ölçüde harman kahveler kullanırlar, nispeten ticari olarak daha ucuz kahveleri karıştırarak diledikleri tadı yakalamaya çalışırlar. Bir de harman kahvelerin sürekliliğini sağlamak biraz daha kolaydır. Pahalı/ucuz/kaliteli/kalitesiz harman kahveler olabilir ön yargılı olmamak gerek.


Single Origin: Tek kökenden gelen kahve demektir biraz geniş bir tabirdir. Bazen ülke, bazen bölge, bazen bir çiftlik olarak ifade edilebilir. Geldiği kökene göre tek üretici-tek çiflik-tek bahçeye göre daralabiliyorsa daha pahalı olur. İyisi var kötüsü var yine ön yargılı yaklaşmayın.


Yukarıda saydığım üç kahve blend -harman- kahvelerdi şimdi biraz single origin önereceğim.


Petra Acme

Acme aslında bir markalama işi; içerisindeki kahve zaman zaman değişiyor. Sezona göre hasata göre hep değişiklik gösteriyor sitesinden bakabilirsiniz. Nitelikli kahve deneyimlemek için Acme çok güvenli bir başlangıç. Kaliteli bir şirketten bilindik bir single origin deneyimlemek için birebir.


Acme bize başka bir şey daha öğretiyor; kahve bir zirai ürün, aynı kahveyi bir daha bulamamanız çok normal. Hasat yılı değiştikçe kahvenin tadı da değişiyor. Bazen beğendiğiniz ve bildiğiniz bir kahve bir anda bitebiliyor.


Petra Acme zannedersem Anadolu'da kahve dükkanlarında en çok kullanılan nitelikli kahve, nerede içsem anlıyorum.

GOLDEN CEREMONY


Cofferem markasından Golden Ceremony aslında yine Acme gibi bir markalama işi. Blend değil, single origin seçkisi yapıyorlar. Ben espresso olarak tüketip çok sevmiştim ama kahve makinesi ve french presste de güzel sonuç alabiliyorsunuz.


Ne öğrendik bir kahvenin espresso yapılabilmesi için illa espresso yazmasına gerek yok.

Etiyopya Yirgacheffe

Marka söylemeyeceğim; aldığınız ay içerisinde kavrulmuş, açık kavrum, bir Etiyopya Yirgacheffe Gr1 deneyin. Nokta atışı.


Bu kahve çoğunlukla yasemin kokusu ve floral tadım notalarıyla anılıyor. Aşırı beğenebilirsiniz veya hiç beğenmeyebilirsiniz. Ama deneyimlemeniz gerektiğini düşünüyorum.


Ürünlerin linkleri yazının alt tarafında.


Bir de Kahvera;

Kahvera benim kurduğum bir kahve firması, ama iş ve şehir değişikliği yaptığım için ben firmayı Taylan isimli bir serseriye devrettim. (Ama iyi serseridir.) Yani benden aldıkları yerden düzgün şekilde devam ediyorlar. Kahvera'dan da herhangi bir kahveyi seçin sonra öğütüm seçeneklerine girin ve Türk kahvesi olarak seçin. Böylelikle kaliteli bir kahveyi Türk kahvesi olarak denemiş olursunuz. Türkiye'de bunu yapan başka kahve firması var mı bilmiyorum.


Kahvera'dan bir iki tavsiye:

Türk Kahvesi Olarak Honduras : https://www.kahvera.com/product-page/honduras

Filtre Kahve Makinesi için Kolombiya : https://www.kahvera.com/product-page/kolombiya

French Press için Brezilya : https://www.kahvera.com/product-page/brezilya


Bu kahveleri, kahve makinesinde mi yapacağım? French press kullansam olur mu? Moka pota uyar mı? diye düşünmeyin. Her kahve her demleme yönteminde yapılabilir, siz tadını sevdikten sonra bunun doğrusu yanlışı yok, espresso kavrum kahveyi dilerseniz French presste demleyip içebilirsiniz. (Belki koyu tatlardan hoşlanıyorsunuzdur hoşunuza bile gidebilir.) Öğütüm boyutu doğru olduktan sonra çok çekinmenize gerek yok yani.


Gördüğünüz gibi hiçbir kahvenin tadından bahsetmedim, çünkü tat konusu çok kişisel. Bu kahveleri önerirken sizi hobinizde bir yerlere taşıyacaktır diye düşündüklerimden seçmeye çalıştım.


Yararlı Linkler:


Trendyol denenebilir kahve koleksiyonu: (Öğütüm Şekline Dikkat Edin) Yukarıdaki yazılardan daha fazlası var. Başka markaların da kahveleri var.


Kahve Tadımı Yapmak: https://www.cihanyuce.com/post/kahve-tadim-rehberi

958 görüntüleme