• cihanyum

Delter Press vs V60

Delter Coffee Press ve Hario V60 karşılaştırması ile sizlerleyim. Birbirine çok benzediği düşünülen iki demleme yöntemini karşılaştırmak istedim, ikisi için de aynı öğütüm boyutunda 20 gr kahve ve 300 ml su kullandım. Bu iki demlemede kendi kâğıt filtresi ile ortalama 2 buçuk dakikada tamamlandı.

Demleme pratiği olarak Delter kesinlikle daha pratik, V60 biraz daha emek istiyor. Tat olarak çok yakın olduklarını söyleyebilirim. Delter daha aromatik, daha az gövdeli ve hatta daha tatlı (sweet) bir fincan ortaya çıkarırken; V60 klasik tadı daha dengeli ve daha gövdeli bir sonuç çıkardı. Delter’daki basınç faktörü zannedersem aroma konusunda ekstra bir etki sağlıyor.

Sonuç olarak (tamamen kişisel görüşüm) ben Delter’ı V60'tan biraz daha beğendiğim. Delter ile ayar tutturması biraz zor gibi görünüyor. Demleme pratiği olarak Delter daha basit ve kullanımı kolay olsa da doğru demlemeyi yapmak v60'tan biraz daha tecrübe gerektiriyor.


#delterpresstürkiye #delter #hario #kahveblogu #delterpresstarifi #kahve #hariov60 #v60 #deltermıv60mı #delterpressvshariov60 #coffee #plastik #press #kahveler #delterpress #delterpresskağıdı

51 görüntüleme