• cihanyum

Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Google haritalardan gidiyorsunuz, önünde duruyorsunuz ama neresi olduğunu anlamıyorsunuz. Etrafında iki kere dolanıyorsunuz, kenarında yürüyorsunuz ama yine de neresi olduğunu anlamıyorsunuz, sonra zannedersem şurası diyip giriyorsunuz.

Benim bile "TURQUİYE ŞOK GÜSEL" diyesim geldi.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi'ni bulunca; özellikle isim tabela vb. yazmadığı için memnun oluyorsunuz. Çünkü gerçekten gizli kalması gerek gibi. Aslında medreseyi bulmak çok daha güzel bir yolculuk.Size bir adım öncesinden yolculuğu anlatarak başlayayım.


Medrese Fatih mahallesinde ama oraya şöyle gittim; Galata'yı gördüm, sallana sallana inip Karaköy'de bir şeyler atıştırdım, Eminönün'e bol bol fotoğraf çekerek ve balıkçıların kovalarını inceleyerek geçtim, Eminönü'ne gelince balık ekmek ve turşu arasında kaldım, turşuyu seçtim. Tahtakale'ye girdim oradan geze geze yukarı çıktım, kapalı çarşının bir ucundan girdim diğerinden çıktım. Beyazıd Kulesi'ne selam verdim. Çorlulu Ali Paşa Medresesine gelince durdum. (Yorucu değil, kahve içtikten sonra tüm yolu yürüyerek geri döndüm.) Bu saydığım rotada ve medresenin etrafında rahatça 1 gününüzü geçirebilirsiniz. İstanbul için birçok tarihi binanın olduğu, müzelerle dolu bir yer.Gelelim Çorlulu Ali Paşa Medresesi'ne;

Ben içeride bir sürü nargile içen Arap turist bulacağımı zannediyordum. İçeride bir sürü nargile içen Arap turist buldum. Beklentimi karşıladı yani :) Medrese görülmeye değer. Ortam harika, hava durumu şahane, otantik deyince hani yapmacık otantik dokular gelir gözünüzün önüne ama öyle değil, doğal olarak otantik. Mesela başka bir ülkeden misafiriniz gelse, götürseniz aklı çıkar. Ama Urfa'dan misafir götürürseniz tutmayabilir. (Şanlıurfa-Gümrükhan daha otantik.)


Etrafta eğlenen kediler, kenarda nargile içen insanlar, kaymak gibi köpüklü Türk kahvesi, tahta sandalyeler falan derken benim bile "TURQUİYE ŞOK GÜSEL" diyesim geldi.


Şimdi; İstanbul'da Türk kahvesi içilebilecek en iyi mekânlar bakış açıma geri döneyim, burasını listeme ekler miydim?


Aslında arayışınıza bağlı. Ortam için tekrar giderim buraya, birilerini de götürürüm ama gittiğim zaman çay içerim. Bir kahveyi beğenmemek ve bunu dile getirmekte ne kadar zorlandığımı bilseniz şaşırırsınız, gerçekten beğenmedim demeye aşırı imtina ediyorum.


Ama hayatımda ilk defa tadından dolayı bir kahveyi bitiremedim. Kahve tazeydi, köpüğü inanılmazdı ama kahvenin tadı çok değişikti. Bana göre değildi yani. Sektörün içerisinden bir kardeşiniz olarak kullandıkları kahvenin ne olduğunu bile anlamadım. (Fincanı 12tl idi.) İki kişi içmemize rağmen kahvelerimizi bitiremedik. Bize ne denk geldi bilmiyorum.Çorlulu Ali Paşa yolculuğu sırasında instagram'dan çok mesaj atan oldu. Mesela kahvelerinin; "Dünyadaki en iyi kahve!" olduğunu söyleyenler oldu, "Özellikle burada kahve içmen gerek." diyenler oldu. Bu bir damak zevki olduğu için yine tek taraflı bakmamak gerek olaya. Deneyim sizin deneyiminiz. Belki de o gün bizim ağzımızın tadı yoktur. Ben medreseye uğramanızı tavsiye ederim. Türk kahvesini beğenmezseniz çay içersiniz!173 görüntüleme