• cihanyum

Chemex Nasıl Yapılır?

Bu yazımda chemex kahve demleyici kullanarak nasıl kahve yapıldığını, basit ama etkili ipuçlarıyla beraber anlatmaya çalışacağım.


Unutmayın ki benim yazdığım yöntem chemex için bir başlangıç yöntemi olarak kullanılabilir nitelikte sayılır. Chemex çok yönlü bir ekipman olduğu için siz kahveye ve almak istediğiniz tat profiline göre kendi tekniğinizi geliştirebilirsiniz.

Önce öğütüm boyutundan bahsedeyim: Chemex büyük bir demleme ekipmanı olduğu için benim gördüğüm kadarıyla çoğunlukla 2-3 kişilik demlemelerde kullanılıyor. Bu çok kişilik demlemeler için ise 30 gram ve üstü kahveler kullanıldığını görüyorum. Bu yönüyle düşünülünce demleme süresi de göz önünde bulundurarak göreceli olarak kalın öğütüm bir kahve kullanılması gerektiğini söyleyebilirim. V60 boyutundan kalın, filtre kahve makinesi boyutundan küçük bir boyut seçip denemelere başlayabilirsiniz.

Katlamaya göre filtrenin 3 yapraklı tarafı ağız kısmına gelmeli, böylelikle chemexin en büyük problemlerinden tıkanma sorununun hiç olmazsa biraz önüne geçmiş olursunuz.

Filtreyi yerine koyduktan sonra sıcak suyla filtreyi yıkamanız gerekiyor. Sizi bilmem ama ben yıkanmamış chemex filtresinin tadını alabildiğimi düşünüyorum. Hem böylelikle demleme ekipmanını ısıtmış olursunuz. Ardından kahveleri koyup sallayarak düzeltebilirsiniz.

Chemex Demleme Oranı:
Yine kural olmamakla beraber, denemelere başlamak için 1/17 oranını kullanabilirsiniz. Bu her 1 gram kahve için 17 ml sıcak suya ihtiyacınız olacak demek. Öte yandan ben şahsen 30 gram için 500 ml civarında su kullandığım tarifleri daha çok seviyorum.


Chemex ile kahve demlemeye blooming işlemiyle başlıyoruz. Bu koyduğumuz kahvenin 2 katı suyla kahveleri ıslatarak demlemeye hazırlamak demek. Kahve içerisindeki karbondioksit salınımının tamamlanması için 45 saniye kadar beklemenizi öneririm.

Kahve döküşü ise çok hırçın olmamalı. Bu tip demlemelerde kahve üzerine akan su miktarıyla chemex içerisine süzülen su miktarını dengede tutmaya çalışabilirsiniz. Eğer düşündüğünüzden hızlı bir döküş yaptıysanız dökmeye ara verebilir ya da toplam su miktarınızı 2'ye bölerek döküş gerçekleştirebilirsiniz.


En önemli konu:

Toplam demleme sürenizi 3:00 – 3:30 dk civarında tamamlamaya çalışın. Bu süreyi tutturamıyorsanız ise ilk önce öğütüm boyutunuza müdahalede bulunun.

Demleme sonunda kalan kahve yatağına iyi bakın! Geride kalan kahve yatağı düz (flat bed) ve homojen bir şekilde görünüyorsa demleme dengeli gitmiş diyebiliriz.

Chemex kullanarak kahve demlemek çok keyifli bir süreç. Chemex hem görüntü olarak hem de verdiği aromatik kahve tadıyla birçok kahveseverin gönlünde taht kurmuş bir demleme ekipmanı. Chemex demleme hakkında aklınıza takılan ne varsa yorumlara bırakabilirsiniz!


#chemexfiltresi #chemexkahvedemleme #öğütümboyu #chemex #chemexdemleme

70 görüntüleme