• cihanyum

Butik Cafe Ekipmanları

Ufak bir pasta dükkânı, kahve köşesi olan bir seramik atölyesi, küçük bir ilçede ufak bir kafe, mevsimlik bir yazlık sitede 5 ay çalışacak bir dükkân... Örnekler çoğaltılabilir. Ufak, sevimli bir başlangıç yapıyorsunuz ama ekipman konusunda nasıl adımlar izlemeniz gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz.


Mütevazı bir kahve dükkânı açmadan önce yapmanız gereken ekipman bütçelendirmesine yardımcı olmaya çalıştım.

Nasıl bir espresso makinesi işinizi görür? Kahve makinesi şart mı? Hangisi fiyat/peformans ürünü? Hadi başlayalım!


Espresso Makineleri:

Latte, cappucino, sütlü kahveler, americano gibi klasik tatları vermeyi istediğiniz bir dükkân hayaliniz var öyleyse espresso yapmaya ihtiyacınız var. Espresso ayrntılarına/eğitimine falan girmeden, direkt makineleri anlatmaya başlıyorum.

Delonghi - Philips vs Ev Tipi Espresso Makineleri

Bunlarla kesinlikle dükkân işletemezsiniz, bunlar bir nevi oyuncak makineler. Eğer bu ev tipi makinelerle dükkân işletmeyi düşünüyorsanız bunlar yerine Nespresso veya Tchibo Kapsül kahvelerinin kullanıldığı bir kapsül kahve köşesi yapsanız yine aynı işi görür.


Ürünlerin linkleri yazının alt tarafında


Philips - Simens Tam Otomatik Kahve Makineleri

Bunlarla da işletme gibi düşünüp dükkân işletemezsiniz. Hatta hafif yoğun bir ofisi bile kaldırmaz ama dükkânda sabah kendinize güzel kahve yapmak istiyorsanız dükkâna da günde 2 - 3 özel müşteri geliyorsa, gelen müşterilere kahve ikram etmek için hoş bir alternatif olabilir. Bu makineler içilebilir kahveler yapıyor ama dükkan kalitesi sayılmaz.


Ürünlerin linkleri yazının alt tarafında.


Gaggia New Classic

Şimdi biraz çıtayı yükselttiniz, çünkü anlıyorum ki müşterilerinize güzel kahveler vermek istiyorsunuz. Ben şahsen üstteki seçenekler için kahveye para vermem. O makinelerle kahve servisi yapıyorsanız benden para alamazsın. Mekânınızda o makineleri görürsem kahve yerine ılık soda içerim. Gaggia ile servis yapıyorsanız içtiğim kahveye para vermeyi düşünebilirim. (DÜŞÜNEBİLİRİM dedim VERİRİM demedim.)


Gaggia kendim şahsen de evde severek kullandığım 58mm portafiltreli bir espresso makinesi. Güzel bir kahve ve iyi bir barista ile kabul edilebilir espressolar yapabilirsiniz. Kullananın makineyi gerçekten iyi biliyor olması lazım. Yine de bir dükkân makinesi değil. Eğer bir Gaggia kullanıyorsanız günde 5 - 6 müşteriye hizmet ediyor olmanız lazım.


Müşterilere söyleyin dükkâna aynı anda gelmesinler.

Gaggia'yı dükkânda aktif olarak kullanmaktan alıkoyan unsur ise ısınma şekli, Gaggia bir ev tipi makine olarak üretilmiş haznesi küçük ve ısıtma sistemi thermocuple ile kontrol ediliyor. Makine açıldıktan sonra ısınıyor-soğuyor-ısınıyor-soğuyor-ısınıyor-soğuyor ve 20dk sonra fazla ısınıp yanmasın diye otomatik olarak kendini kapatıyor. Soğuma döngülerinde veya kapalı olduğu döngüde müşteri gelirse hizmet alamaz. Ayrıca süt köpürtmeye yarayan buhar kazanı da küçük bir kazan arka arkaya 2 tane süp köpürtmek için hazneye su eklemek veya 5 dk civarında beklemek zorunda kalabilirsiniz.


Ürünlerin linkleri yazının alt tarafında.Bellezza Espresso Makineleri

Parasıyla kahve içeceğimiz seviyeye geldiniz. Bellezza'lar E61 olarak isimlendirilen bir patentli grup sistemine sahip. E61 sistemler 1961 yılından bu güne aktif olarak kafelerde kullanılıyor. Bu makinelerin asıl üretim amacı ev değil kafe kullanımı. Su ısıtma şekli de thermocuple değil Pid ısı kontrollü heat exchanger sistemi. (Belki araştırmak isterseniz diye teknik isimlerini yazıyorum.) Pid sistem makinenin istediğiniz ısıda çalışmasına yarıyor. Arka arkaya 5 kere espresso yaparsanız her espresso aynı sıcaklıkta yapılacak ve kahveleriniz de tat olarak istikrarlı olacaktır. Bu tarz makinelerin kazanları büyük olduğu için süt köpürtmeyi de rahatlıkla yapabiliyorsunuz.


Üstelik makine kendi kendini kapatmak yerine istediğini sürede kendini stand-by moduna alıyor. Burda dikkat etmeniz gereken makineyi çok uzun süre stand-by moduna geçmeden veya espresso yapmadan bekletirseniz E61 sistem fazla ısınıyor biraz boş su akıtıp fazla ısınmış suyu boşlatmanız gerekebilir.


Stand-by modunda ise fazla beklerse makineyi açtıktan sonra tekrar suyu ısıtmasını beklemeniz gerekiyor. Bu saydığımız özellikler aslında dükkanın biraz daha yoğun geçtiği yerlerde problem değil. Bellezza makineler günde 30-50 müşteriye hizmet eden mekanlar için ideal diyebiliriz.


Ürünlerin linkleri yazının alt tarafında.


Espresso Makinelerinde bu serilerden fiyat ve özellik olarak yukarıda olan bir çok makine var. Bu yazı biraz daha giriş seviyesi kahve bilgisi olan ve ön araştırma yapan arkadaşlar için yazıldı. Buradaki ürünleri de en çok sordukları ürünler üzerinden yazdım.


Yoksa barista eğitimi almış belli bir kafe deneyimi olan dükkân açacak arkadaşlar, kafelerini projelendirmek için hem profesyonel destek alıyorlar hem de zaten hayallerinde belli bir makine oluyor. Bu gözler güzel dükkânlarda tek gruplu La Cimbali M21'ler, La Marzocco Linea Mini'ler, Victoria Ardunio'lar da gördü.

Filtre Kahve Makinesi:


Delonghi - Philips vs Ev Tipi Filtre Kahve Makineleri

Günde 4 kere kahve yapmaya başlarsanız bozulur, hemen bozulur, ilk haftasında bozulur. Ayda 3 kere bozulur, 10 gün tamirde geçirir. Isıyı tutturamaz, ılık su vermeye başlar. Alt tablası yanar, potu kırılır. Kahveyi ortalama 10 dakikada demler.


İlk haftasında bozulur demiş miydim?

Ürünlerin linkleri yazının alt tarafında .


Konchero Preciso:

Fakir Moccamaster'ı diyebiliyiz kendisine, hemen bozulmaz günde 2-3 demlemeye kadar sorunsuz kullanılabilir. Potu kırılırsa başka pot alırsanız onla kullanabilirsiniz. Kahveyi 4-5 dk da demler. Bir ara bozulur. Bozulunca tamir ettirebilir misiniz bilmiyorum. Marka değeri yok. Ev için kabul edilebilir belki ama buna güvenilip dükkân işletilir mi bilmiyorum. (Evimde kullanıyorum.)


Ürünlerin linkleri yazının alt tarafında.Moccamaster Makineler:

Dükkân işletmeye başladınız, bunlar ev tipi makineler, görüntüleri güzel, renkleri falan da var dekoratif. Ev tipi olmasına rağmen sağlam makineler zor bozulur, günde 3 - 4 demlemeyi rahatlıkla yaparsınız. Termal Karaflı modelini uzun süre kullanabilirsiniz. Kahve demlemesine iyi diyemem, kahveyi nitelikli şekilde demlemiyor. Konchero kahve kalitesi olarak suyu akıtma şeklinden dolayı daha iyi. Fiyat olarak da Moccamaster'lar biraz yüksek. Bir fıstık yeşili Moccamaster ve el yapımı elmalı kek ile dükkân çeviren var.


Ürünlerin linkleri yazının alt tarafında.Moccamaster Filtre Kahve Makinesi İncelemesi

https://www.cihanyuce.com/post/moccamaster-filtre-kahve-makinesi


Giriş Seviyesi Endüstirel Kahve Makineleri:

Bunları tipleri Moccamaster gibi değil tabii biraz çirkinler. Bunlar ev değil dükkân makineleri, günde kaç kere demleme yapabileceğiniz size kalmış, ısıda sorun yaşamazsınız, litre bazında sorun yaşamazsınız, dayanıklılık konusunda sorun yaşamazsınız. Fiyatları Moccamaster'lardan ucuz ben dükkanım olsa bunlardan alırım yani. Bu makineleri insanlar kafe açarken neden çok göz ardı ediyor bilemiyorum. Tek sorun fıstık yeşili olmaması. Siz Moccamaster seversiniz ama cenanenize bunlar gelir.


Ürünlerin linkleri yazının alt tarafında.


En iyisini en sona sakladım:


V60 Seti!

Filtre kahve makinesi falan değil de, iş yeriniz v60 yapmayı kaldıracak yoğunlukta ise (saatte 5 - 10 müşteri) V60 ile daha kaliteli kahve demlersiniz, daha iyi bir tat yakalarsınız, kişiye özel çalışmış olursunuz. Sattığınız bardak fiyatını yukarı çekersiniz, daha ekonomik olur. Kendinizi demleme konusunda eğitmeniz gerekir ve eğer parayla satacaksanız doğru dürüst bir V60 setinizin olması gerekir. Öyle tartısız, uyduruk kağıt filtreyle, bardak üzerine V60 demlerseniz ben yine para vermem.


V60 Full Set Fiyat: https://www.escobarista.com/v60-pro-set2

V60 Set Giriş Seviyesi Fiyat: https://www.escobarista.com/v60-genis-set

V60 Amatör Set: https://www.escobarista.com/v60-baslangic-seti

Kahve değirmenleri:

Kahve değirmenleri konusunu biraz daha hızlı geçeceğim. Kısa kısa görüşlerimi yazacağım. Yazının alt tarafında kahve değirmenleri rehberi mevcut oradan daha ayrıntılı okuyabilirsiniz.


Kahve değirmeni dükkânınız hakkında konuyu bilen bir kişiye en önemli ipucunu verir. En iyi makineleri de alsanız, kahve değirmeniniz bilinçsiz alındıysa bu farkedilir ve makinelerin hiçbiri sağlıklı çalışmaz. Filtre kahveleriniz acı, espressolar ekşi olur. Gramajlarınız tutmaz. Butik ve küçük bir kahve dükkânı işletmeyi düşündüğünüz için önerilerde bulunmayacağım. Bütçenizin yettiği en iyi değirmeni alın.

Genelde insanların ilk aldıkları değirmen, bütçelerinin yettiği değirmen oluyor. Yanlış değirmen çok şey öğretir. Böylelikle insanların ilk değiştirdikleri ekipman yine değirmen oluyor.

Konunun ana fikri olarak; ev tipi değirmenler yine sizi çok ileri taşımayacaktır.

Bu yazıyı, size danışmanlık yapayım diye yazmadım. Genelde insanlar mekân arar, bütçe belirler. Bu yazı bütçe belirlendikten sonra değil; bütçe belirlenmeden önce okunacak tarzda bir yazı.


Aşağı yukarı nasıl bir bütçe ayırmanız gerektiğini ekipmanlar hakkında ufak bir bilginiz olduktan sonra yapmanız daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum.


Uzun bir yazı oldu ama blog geleneği olarak söylemem gerek; sorular geldikçe yazıları güncelliyorum. Linkler patladıkça onları düzeltiyorum. (Linkler Düzeltildi 18.09)

Yararlı Linkler:


Tüm Makinelerin tek tek olduğu fiyat incelemesi yapabileceğiniz Trendyol koleksiyonu


(Siz lütfen ürün almadan önce kampanyaları falan inceleyin, ürünlerin ayrı satıcılardaki fiyatlarına da bakın.)


Değirmen Satın Alma Rehberi:

https://www.cihanyuce.com/post/kahve-degirmeni-satin-alma-rehberi


662 görüntüleme