• cihanyum

Bialetti Mini Express 2 Cup

Bialetti Mini Express 2 cup Türkiye’de satılmayan, benim yıllardır yabancı kahve severlerde gördüğüm ve epey merak ettiğim bir üründü.

Aslında prensip ve hazırlanış olarak normal moka potlardan hiçbir farkı yok.


Alt haznesine ince öğütülmüş kahve koyuyorsunuz, sibop yüksekliğinde su koyup sıkıca kapatıyorsunuz. Sonra ocak üstünde demlemeye başlıyorsunuz.


Mini Express’in haznesini benim şu ana kadar ki gördüğüm en küçük kahve ve su haznesi. Gerçekten az kahve koyuyorsunuz. Ben demlemelerimde özellikle kahvenin hızlıca demlenip ocak üzerinde çok beklemeden acılaşmaması için 60-70 derecede su ile alt hazneyi dolduruyorum.

Tam 3 dakikada benim yöntemimde demleme başlamış oluyor ve kahve çıkışı başlıyor. Mini Express musluklarında düşündüğümden daha yavaş akış gözlemledim. Demlemem de epey hızlı bir biçimde tamamlandı.


Tadı yine şu ana kadar içtiğim moka potlar içerisinde espressoya en yakın olanıydı diyebilirim. Bir Cafflano Kompresso kadar veya Wacaco Minipresso kadar yakın değil ama göreceli olarak espresso benzeri bir kahve veriyor. Normal moka pot kahveleri gibi değildi.


Kahve tüketme alışkanlığı olarak tercih edebileceğim bir yöntem değildi ama hem uygulaması hem de koleksiyon değeri nedeniyle epey keyif aldığım bir inceleme oldu.

#kavhveblogu#espresso#bialetti#mini#bialettiminiexpress#kahvesi#pot#cup#kahveblogu#2cup#kahve#Mokapot#filtrekahve#moka#express#çelik#nasılkullanılır#pedrini

6 görüntüleme