• cihanyum

Beta Yeni Han

Beta Yeni Han; benim için kişisel önemi olan bir yer, çünkü kahve sektörüne geçmeden önce yaptığım son Tasarım/Reklam işlerinden biriydi. İçerde kullanılan logoları, duvar tasarımlarını, menüleri, sağda solda irili ufaklı birçok tasarımı Adana'daki reklam ajansımla beraber ekip olarak yapmıştık. Ben Beta Yeni Han'a gidemeden pandemi başlamıştı sonra sektör değiştirdim.

Bu han Eminönü'nde minyatür bir Eminönü yapmış gibi.

Han yapılmadan önceki halini (TAHMİS HAN), inşaatını, dükkânların tek tek nasıl yapıldığını biliyorum. O yüzden aslında yaptığım işi de görmek için çok büyük bir heyecanla gittim.

Tahmis Han tamamen yenilenmiş, han deneyimini pırıl pırıl yaşayabiliyorsunuz. Taş dükkânlar iyi aydınlatılmış. Tasarımlar da dükkânlara yakışır şekilde olmuş. Öte yandan otantik havası da biraz gitmiş, eski bir han gezer gibi değil de "Beta'nın Yeni Kalesi"ni geziyor gibi oluyorsunuz. Bu yeni hali ile aslında hanı nasıl anlatacağınız da biraz karışıyor.


Tahmis Han İstanbul'da ilk kahve kavrulan hanlardan birisi olarak biliniyor, içeride müze gibi bakabileceğiniz, kahve kavrulan tarihi bir ocak da mevcut. Mekânı sizlere tarihi bir han diye anlatsam, öyle gibi değil; yeni yapılmış bir han gibi anlatsam öyle de değil. (Mekân güzel, tarihi deneyim kısmını sizin yorumunuza bırakıyorum.)


Hanın içinde Beta markasına ait Çikolata - Baharat - Kahve - Börek - Çay - Lokum vb. birçok dükkan var. İşin ilginci hanı ararken, bu tarz bir çok dükkânın önünden geçiyorsunuz. Beta'nın bu konumu ile çok sıkı bir rekabet içinde olduğunu düşünüyorum. Bu o bölgeyi gezen kişişlerin de işine yarıyor aslında; Beta Yeni Han'a gidecek olsanız etrafı gezmiş oluyorsunuz, etrafı gezmeye gidecek olsanız Beta Yeni Han'a uğrayabiliyor oluyorsunuz.

Beta çay seçenekleri ile tüm Türkiye'de kendini ıspatlamış bir marka. Gelelim Türk kahvesine.


İstanbul'da Türk Kahvesi İçilecek Mekanlar'a girer mi?


Kahve çok normal, evde yaptığınıza benzer diyeyim. Beklentiyi çok yüksek tutmayın. Bulundukları sokakta kahve konusunda rekabet çok yüksek. Ben Beta'dan daha iyisini beklediğim için tavsiyem biraz daha özveriyi arttırmaları. Sadece 20 metre ileride Kurukahveci Mehmet Efendi'nin merkez dükkânlarından birisi var. (Rekabeti siz düşünün!)


Gelen kahveyi olduğu gibi paylaşıyorum. (Fincanı 12 tl)


Şimdi buraya kadar yazdıklarım bizim konsept olan kısmımız. Ben mekânlara gidiyorum, Türk kahvesi içiyorum, kendimce yorumluyorum. Size kendi bakış açımdan yazmaya çalışıyorum. Hah şimdi bunu bitirdiysek Beta'nın güçlü olduğu tarafı da yazayım.

Beta Tea House


Çay konusunda Beta çok güçlü. Ben yıllardır, Jasmin Needle ve Roibos çaylarını alıp içiyorum, Aeropress ile demliyorum, soğuk çaylarını yapıyorum. Yani nitelikli çaya giriş yapmayı istiyorsanız Beta Tea House'da çok fazla seçenek bulabiliyorsunuz. Orada demleyebiliyorsunuz, gramajlı paket çay alabiliyorsunuz.


Beta reklamı gibi yazı oldu, ilk defa çok tanıdık bir yere gitmiş oldum. Kantarın topuzu kaçtıysa affınıza sığınıyorum.


Giderseniz bana fotoğraf atın. Burada bitiriyorum. :)154 görüntüleme