Hızlı Turşu Tarifi

Turşu yapmanın bir çok yöntemi var, ben de bu yöntemlerden arada sırada denemeler yapıyorum. Bu yazımda tarifini verdiğim turşu yapımı hem yapım olarak pratik hem de turşu olgunlaşması olarak hızlıca tüketilebilen tariflerden. İşin sırrı ise sıcak su kullanmak.

Kullanacağınız malzemeleri yıkayın ve kafanıza göre doğramaya başlayın, benim kavanozlarım ince uzun olduğu için ben malzemeleri olabildiğince uzunlamasına doğradım. Kavanozunuzun içerisine sıkışacak şekilde yerleştirin ne kadar sıkışık o kadar iyi.

Turşu suyu için tarifim ise şu şekilde, aslında yarı yarıya su ve sirke, her 1 litre sıvı için ise 50 gram tuz. Sirke tadını çok sevmiyorsanız sadece beyaz sirke kullanabilirsiniz, ben turşuda biraz keskinlik sevdiğim için 500 ml su + 250 ml üzüm sirkesi + 250 ml beyaz sirke kullandım.

Suyunuzun klorsuz sirkelerin ve malzemelerin kaliteli olduğuna dikkat edin.

Tüm sıvı malzemeyi bir tencereye alıp kaynatın. Kaynatırken turşunuzun içerisinde istediğiniz bütün baharatları ekleyebilirsiniz. Deneysel takılmanızı tavsiye ederim. Sonra hazırladığınız bu turşu suyunu malzemelerin üzerine dökün, bu aşamada yine aroma verici sebzelerden (soğan, sarımsak, dere otu vb) kullanabilirsiniz. Kavanozlar oda sıcaklığına gelince kapaklarını kapatıp buzdolabına koyabilirsiniz. Arada bir tadına bakın turşular 1 haftadan sonra yenecek kıvama gelecektir.

About the author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir