Düğün Fotoğrafçılığına Nasıl Başladım ?

Kısaca bir kaç hikaye anlatmak istiyorum; düğün fotoğrafçılığı üzerine yazdığım yazıya geçmek için bu italik yazılmış kısımları geçebilirsiniz. Blog yazmak benim için üniversite yıllarımdan beri büyük bir tutku, belki de fotoğrafçılıktan ve müzikten önce blog yazmaya başlamıştım . Kendime ait bloglar tuttuğum web sayfalarım ve  “Pisihole” adında arkadaşlarımızla toplu blog tuttuğumuz güzel günlerimiz vardı.   Yazı okuyan sayısı az evet, artık toplum olarak instagram ve facebookla inanılmaz hızlı tüketilen, 3 saniyede iyi fotoğrafçı imajı vermemiz gereken zor bir süreçteyiz ama yazı okuyan insanlar hala orda bir yerlerde varlar ( benim gibi) ve ben bu okumaların içinin dolu olmasını istemekteyim, o yüzden hala okuyanlar için bilgilendirici olduğunu düşündüğüm bir çok yazı ile 2017 de sizlerle olacağım. Fotoğrafçılık ve düğün hakkında konulara değineceğim blog yazılarımı takip etmenizi gönülden isterim.

2008 – 2009 yıllarında fotoğrafçılık hevesim gelişti, çok hızlı bir ivmeyle öğrenmeye fotoğraflar çekmeye yine bu hevesle ve gazla bir çok internet sitesine fotoğraflar yüklemeye yarışmalara katılmaya ve ödüller almaya başladım. Kendimi çok yetenekli bir fotoğrafçıymış gibi görüp, durmaksızın öğrenmeye çalıştım ( hala çalışıyorum) . O yıllardan bu yıllara hatırladığım çok güzel bir görseli sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hızla başlayan bir fotoğrafçı olarak, bir kaç yerden de ufak tefek işlerden para kazanınca, hem sevdiğim hobimi yapıp hem para kazanma kısmına daha hızlı girmek istedim. Bir çok ajans ve bireysel olarak kendi imkanlarımla müşteriler bulup endüstiriyel fotoğraflar çekmeye karar verdim.  Endüstiriyel (reklam) fotoğrafları çekerken bir yandan hobi olarak yaptığım fotoğrafçılıkta epeyce portre üzerine eğildiğimi hissediyordum ( Manzra  çiçek böcek çok çekmiyordum).Portre insanlarla iletişiminizi geliştiriyor ve poz verdirme yeteneklerinizi geliştiriyorsunuz.

Özge&Okan 20122012 Üniversite yıllarımdan arkadaşım Özge ve Okan’ın düğün fotoğraflarından, bu fotoğraf üzerinden 5 yıl geçmiş ve ben geriye dönüp baktığımda Özge ve Okan’dan ne kadar fazla çift geldiğini düşünüyorum. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Bir yandan insanlar portre işlerimi beğeniyor, bana modellik yapmak istiyor, ya da modellik yapabilecekleri projelerde yer almak istiyorlardı, diğer yandan da hatır gönül olarak özel günlerini çekmemi istemeye başladılar. Yani bir nevi kendi kendine ilerleyen bir süreç ile   düğün fotoğraflarına yavaş yavaş girdim. Düğün fotoğrafları çekmeye başlayınca fotoğrafçılıkta aslında biraz daha sevdiğim işin bu olduğunu hissetmeye başladım, çünki çok sosyal olduğumu düşünen birisi olarak, düğün fotoğrafları çekerken insanlarla iletişim kurabiliyor ve yeni arkadaşlar edinebiliyordum 🙂

Çukurova Üniversitesinde Düğün fotoğrafları çekmenin rahat olduğu yıllardan bir fotoğraf, benim mantıksız bulduğum bir çok nedenden ötürü uzun süredir çukurova üniversitesi içerisinde düğün fotoğafları çekilemiyor.

O y ıllarda yavaş yavaş arkadaşlarım evlendi tabi, amatörlüğümüzü denemelerimizi kendi üzerlerinde yaptık. Düğün fotoğaflarınız beğenilince de arkadaşların arkadaşları ve onların kuzenleri, akrabaları ve onların arkadaşları da evlenirken size soruyorlar yani düğün fotoğrafçılığı eğer çektiklerinizi beğendirebilirseniz epey organik büyüyen bir iş kolu.

Adana Çatalan etrafında çektiğim fotoğraflarlardan birisi hala bu tarz banklar gördüğüm zaman benzer fotoğraflardan çekiyorum.

Düğün fotoğrafçılığına başladığım ilk yıllarda genelde çiflerimden bir çok mağduriyet hikayesi duydum. Çektirdikleri nişan veya düğün fotoğraflarından mağdur olmuş ne kadar çok çift olduğunu görünce de epey şaşırdım. Meslektaşlarımın bu kadar sorumsuz, ilgisiz ve yeniliğe kapalı olması benim biraz daha kendimi göstermeme yardımcı oldu desem yanlış olmaz. Onların bu eksileri bendeki artıların biraz daha görünür olmasına yaradı. Meslektaşlarımın yaptığı hataları elimden geldiğince yapmamaya onların eksik kaldıkları yerlerde kendi kendimi geliştirmeye çalıştım. Yeni fotoğrafçılara düşmanmış gibi yaklaşmaları benim de meslektaşlarımla olan iletişimimi zayıflattı ( ve şaşılacak derece de bu da benim işime yaradı.) Yerel düğün fotoğrafçılarıyla çok iletişimim olması beni yurt dışındaki düğün fotoğrafçılarını araştırmaya ve incelemeye itti, ekipman ve teknik olarak hedeflediğim çekimler için  yurtdışından (özellikle  Avrupa)  kendimi besledim.

O yıllardan bu yıllara albümler de epey değişmiş tabi, o zamanlar deri albümler epey moda iken şimdi koton ve renkli albümler moda olmaya başladı bknz. http://www.cihanyuce.com/2017-dugun-paketleri/

Reklam fotoğrafları çekmeye devam ediyorum ama üzerine yazmayı, düşünmeyi, paylaşmayı, yatırım yapmayı en sevdiğim iş hala düğün fotoğrafçılığı. Gelecek planlarımı yaparken de acaba 40 50 yaşlarında düğün fotoğarfları çekiyor olur muyum ? Diye sıklıkla kendime soruyorum, umarım çok yaşlı ve huysuz biri olmam da o yaşlarda genç arkadaşlar edinip onların düğün fotoğraflarını çekebiliyor ve onları memnun edebiliyor olurum.

Gelecek yazımda bana en çok sorulan sorularla devam etmeyi düşünüyorum.  O yüzden sorularınız varsa yorumlara yazabilirseniz çok memnun olurum !

 

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Yazıların devamını bekliyoruz Cihan Bey 🙂

Leave a Reply